Навіны

Славакія ашаламіла ЗША ў алімпійскім хакеі пасля гола на апошняй хвіліне

ПЕКІН - Славакія ашаламіла Злучаныя Штаты з нічыёй шайбай на апошняй хвіліне асноўнага матчу, а затым выйграла з лікам 3-2 у серыі перастрэлак і выбіла амерыканцаў у чвэрцьфінале Алімпійскіх гульняў у Пекіне па хакеі ў сераду.

Злучаныя Штаты былі за 44 секунды ад адпраўкі Славакіі дадому, калі капітан Марэк Хрывік забіў гол, каб зраўняць лік і адправіць яго ў авертайм.

Адзіны гол у фінальнай серыі пенальці забіла Славакія.

Капітан ЗША Эндзі Міле нанёс апошні ўдар, але яго намаганні задушыў славацкі сетмайстар Патрык Рыбар.

Буйны 17-гадовы славацкі Юрай Слафкоўскі, які стаў адной з зорак турніру, адкрыў лік у сярэдзіне першага перыяду, даўшы яму пяць галоў у Пекіне, каб узначаліць усіх гульцоў.

ЗША вярнулі лідэрства ў пачатку другога і ўтрымалі яго да позняга гола Хрывіка.

Выкліканае пандэміяй рашэнне Нацыянальнай хакейнай лігі, найвышэйшай прафесійнай лігі свету, трымаць сваіх суперзорак далей ад Пекіна пазбавіла Алімпіяду найлепшага спаборніцтва.

Адсутнасць НХЛ асабліва аслабіла ЗША і Канаду, прымусіўшы іх збіраць калекцыі састарэлых ветэранаў і маладых юнакоў у НХЛ, у якіх было мала часу для сумеснай падрыхтоўкі.

Тым не менш, Злучаныя Штаты - самая маладая каманда ў Пекіне - пайшлі з лікам 3-0 у групавой гульні ў асноўным дзякуючы сваёй хуткасці на лёдзе, але былі поўныя рукі ў няўдалай гульні супраць апартуністычных славакаў.

Іншыя чвэрцьфіналы ў сераду - дзеючы чэмпіён - расіяне супраць Даніі, Фінляндыя - Швейцарыя і Канада супраць Швецыі.