Навіны

Сяміразовы чэмпіён Формулы-1 Гамільтан атрымлівае рыцарскае званне

Семіразовы чэмпіён "Формулы-1" Льюіс Хэмілтан атрымаў рыцарскае званне за заслугі ў аўтаспорце ў сераду, праз некалькі дзён пасля таго, як прайграў рэкордна восьмы тытул пасля напружанага апошняга круга на Гран-пры Абу-Дабі.

Гамільтан з'яўляецца рэкордам па колькасці перамог у гонках са 103, у той час як ён зраўняецца з вялікім нямецкім Міхаэлем Шумахерам у сямі чэмпіянаце гоншчыкаў.

36-гадовы брытанец, адзіны чорны кіроўца ў гэтым спорце, атрымаў званне рыцара-халасцяка брытанскім Прайсам Чарльзам падчас цырымоніі ўвядзення ў Віндзорскі замак у Англіі.

Гамільтан з'яўляецца чацвёртым гоншчыкам Формулы-1, атрыманым у рыцары пасля нябожчыка аўстралійца Джэка Брэбама, Стырлінга Моса і трохразовага чэмпіёна Джэкі Сцюарта, і адзіны, хто атрымаў узнагароду, пакуль яшчэ ўдзельнічаў у гонках.

Іншыя актыўныя спартсмены, якія атрымалі рыцарскае званне, - гэта пераможца Тур дэ Франс па веласпорце Брэдлі Уігінс, залаты прызёр Алімпіяды на дыстанцыях 5000 і 10000 метраў Мо Фарах, двойчы чэмпіён Уімблдона Эндзі Мюрэй і англійскі гулец у крыкет Аластэр Кук.

У нядзелю Хэмілтан прайграў тытул чэмпіёна 2021 года пілоту Red Bull Максу Ферстапену. Перад фінальнай гонкай у Абу-Дабі, дзе галандец абагнаў Гамільтана на апошнім крузе, яны былі роўныя па ачках, каб заваяваць свой першы тытул. — Reuters