Навіны

Гістарычнае дасягненне Балгарыі, Папоў і Златкоў увайшлі ў 20 лепшых у слаламе ў Мадоне-дзі-Кампільё

Мадонна-дзі-Кампільё, 22 снежня (bbabo.net).

Балгарыя зафіксавала гістарычнае дасягненне ў гарналыжным спорце пасля таго, як двое грамадзян фінішавалі ў топ-20 начнога слалама Кубка свету ў італьянскім зімовым цэнтры Мадона-дзі-Кампільё.

Альберт Папоў заняў 11-е месца, а Камен Златкоў - 19-е. Такім чынам двое балгараў упершыню за адзін старт заваявалі ачкі на чэмпіянат свету, а для Златкова гэта найлепшае дасягненне ў кар'еры.

Папоў запісаў агульны час 1:35:92 хвіліны, аддаўшы дзевяты час у першым крузе 47:18 секунды і 16-ы ў другім - 48:74.

Камен Златкоў склаў вялікую канкурэнцыю і са сваім 19-м месцам дасягнуў найлепшага рэйтынгу для СК. Ён фінішаваў праз 1:36:41 хвіліны пасля таго, як быў 30-м у першым раўндзе з 47:95 секунды і даў 13-ы час у другім з 48,46 секунды.

Пераможцам стаў чэмпіён свету ў дысцыпліне з Корціна-д'Ампеца-2021 Себасцьян Фос-Салевааг (Нарвегія) з лікам 1:34:59 секунды. 30-гадовы нарвежац быў другім у першым крузе з лікам 46:26 секунды, а ў другім аддаў восьмы час 48:33, але здолеў дабіцца поспеху.

Для Фоз-Салеваага гэта другая перамога ў кар'еры на Кубку свету і першая з 17 студзеня гэтага года ў слаламе ў Флахау. У 2020 годзе ён заняў другое месца ў гэтым спаборніцтве.

Другім за 10 сотых секунды стаў уладальнік Вялікага хрустальнага глобуса Алексі Пентура з Францыі, трэцім за 11 секунд стаў Крыстафер Якабсэн са Швецыі.

Лідар пасля першага круга француз Клеман Ноэль пераканаўча вёў у другім, калі спатыкнуўся, упаў і прапусціў апошнія перад фіналам дзверы. За гэта яго дыскваліфікавалі.

"Я шчаслівы, але шкадую аб тым, што здарылася з Ноэлем. Месца і траса тут вельмі добрыя", — сказаў пераможца.

24-гадовы Ноэль не здолеў стаць другім у гісторыі гарналыжнікам, які выйграў першыя два слаламы сезона пасля васьміразовага пераможцы Кубка свету Марсэля Хіршэра (2018-2019), які ўжо завяршыў кар'еру.

У агульным заліку Кубка свету лідзіруе Марка Одэрмат (Швейцарыя) з 633 ачкамі, апярэджваючы Маціяса Маера (Аўстрыя) з 405 ачкамі і Аляксандра Аамода Кільдэ (Нарвегія) з 329 ачкамі.

Альберт Папоў займае 70-е месца з 39 ачкамі, а Камен Златкоў - 101-м з 12 ачкамі.

У рэйтынгу на малы крыштальны глобус у слаламе першае месца дзеляць Фос-Солевааг і Крыстаф Якабсэн з 140 баламі. Трэцім са 100 баламі стаў Клеман Ноэль.

Папоў - 14-ы з 39 ачкамі, а Златкоў - 28-м з 12 ачкамі.

Канчатковы рэйтынг у начным слаламе сярод мужчын у Мадонна-дзі-Кампільё:

1. Себасцьян Фос-Салевааг (Нарвегія) - 1: 34,59 хвіліны (46,26 секунды ў першым раўндзе і 48,33 секунды ў другім)

2. Алексі Пентура (Францыя) - 1: 34,69 (46,53 і 48,16)

3. Крыстафер Якабсэн (Швецыя) - 1: 34,70 (46,43 і 48,27)

4. Алекс Вінацэр (Італія) - 1:34.85 (46.65 і 48.20)

5. Ціман Хауган (Нарвегія) - 1:35,44 (47,25 і 48,19)

6. Лоік Майер (Францыя) - 1:35,53 (47,88 і 47,65)