Грамадства Навіны

Канада выйграла 26-ы алімпійскі медаль, калі гульні ў Пекіне завяршаюцца цырымоніяй закрыцця

Канада (bbabo.net), - Канадзец Джасцін Крыпс ужо ведаў, што гэта такое, калі выйсці на алімпійскі подыум. Але яго таварышы па камандзе гэтага не зрабілі, і ён хацеў падзяліцца з імі гэтым вопытам.

Гэта было матывацыйным фактарам для Крыпса, які давёў свой экіпаж да бронзавага медаля ў бабслеі ў чатырох чалавек у апошні дзень Гульняў у Пекіне - апошняй медалі Канады на Алімпійскіх гульнях.

35-гадовы Крыпс, які выйграў золата ў бабслеі на дваіх на Гульнях у Пхенчхане ў 2018 годзе, заняў трэцяе месца з перавагай шасці сотых секунды.

Бронза стала першай алімпійскай медалём для Раяна Сомера з Уайт-Рок, Брытанская Колумбія, Кэм Стоўнз з Уітбі, штат Антарыя, і Бэна Коаквелла з Муз-Джо, Саск.

«Для мяне гэта значыць, што гэтыя тры хлопцы са мной у санках, і цяпер яны алімпійскія прызёры», — сказаў Крыпс з Саммерлэнда, Б.К.

«Я ўжо прыехаў на гэтыя гульні з алімпійскім медалём, і гэтая каманда, якая толькі шліфавала чатыры гады, была разам чатыры гады, і тое, што яна завяршылася алімпійскім медалём, проста дзіўна».

Крыпс пілатаваў свой экіпаж да агульнага часу ў тры хвіліны 55,09 секунды ў Нацыянальным слізгальным цэнтры Яньцын, значна саступіўшы залатым і сярэбраным пераможцам з Германіі.

Канадцы былі трэцімі пасля першых двух суботніх заездаў. Яны пачалі чацвёрты заезд з тонкай перавагай над немцам Крыстафам Хаферам і трымаліся на подыуме.

«Калі вы перасякаеце гэтую фінішную прамую, раптам вы ўсведамляеце, які ціск быў», - сказаў Крыпс. «Таму ў той момант было дзіўна, што атрымалася гэта».

Крыс Спрынг з Priddis, штат Альта, заняў дзявятае месца ў агульным заліку.

Бронза стала другой медалём Канады ў бабслеі на Гульнях - Крысцін дэ Бруін з Стоні Плэйн, штат Альта, заваявала бронзу ў монабобе.

Гэта таксама быў 26-ы медаль для Канады ў агульным заліку, завяршыўшы незвычайную Алімпіяду ў Пекіне, на якую моцна паўплывала пандэмія COVID-19 як падчас спартыўнага мерапрыемства, так і ў месяцы, якія папярэднічалі ім.

Гэтыя 26 медалёў - чатыры залатыя, восем сярэбраных і 14 бронзавых - ставяць Канаду на чацвёртае месца ў агульнай медальнай табліцы пасля Нарвегіі (37), Расіі (32) і Германіі (27). Канадцы фінішавалі наперадзе ЗША (24).

Чатыры золата ў Канадзе былі самым нізкім узроўнем фінішных месцаў на п'едэстале з Лілехамера з 1994 года.

«Давайце не будзем задумвацца над тым, наколькі цяжкімі былі гэтыя апошнія два гады для зборнай Канады, якая, на маю ацэнку, павінна была вытрымаць самыя абмежавальныя пратаколы COVID з любой нацыі», - сказаў Дэвід Шумейкер, галоўны выканаўчы дырэктар Канадскага алімпійскага камітэта.

Тры з 26 медалёў Канады заваявала Ізабэль Вайдэман з Атавы, якая была названа сцяганосцам Канады на цырымоніі закрыцця ў нядзелю.

У Пекіне канькабежка заваявала поўны набор медалёў, у тым ліку першы ў краіне медаль Гульняў: бронзу на дыстанцыі 3000 метраў у жанчын.

Услед за гэтым 26-гадовы хлопец атрымаў срэбра на дыстанцыі 5000 метраў. Яна фінішавала з золатам у каманднай гонцы разам з таварышамі па камандзе Івані Бландзіным і Валеры Мальтайс.

Ідэальным завяршэннем стала браніраванне яе Гульняў, вывеўшы Канаду на стадыён Bird's Nest.

«Я ніколі не думаў, што змагу гэта зрабіць», — сказаў Вайдэман на ўшанаванні сцяганосцаў. «Гэтыя гульні былі такімі, такімі неверагоднымі. І я адчуваю, што з кожным днём мы назапашваемся ўсё больш і больш, і я не зусім усё гэта апрацаваў. У мяне не хапае слоў і эмоцый, і ў мяне не засталося слёз, я плакаў на кожным мерапрыемстве.

«Я сапраўды з нецярпеннем чакаю магчымасці вярнуцца дадому і разважаць пра ўсё, што адбылося».

У іншым выпадку гэта быў ціхі апошні дзень для Канады.

Сендрын Браўн з Сен-Жэрома, штат Кве, заняла 16-е месца ў жаночым мас-старце на 30 кіламетраў, што стала другім лепшым вынікам у краіне.

28-гадовая дзяўчына была на адну пазіцыю ад канадскай рэкардсменкі Сары Рэнер, якая заняла 15-е месца ў мас-старце на Гульнях у Ванкуверы ў 2010 годзе.

«Гэта маё лепшае выступленне і адзін з лепшых канадскіх вынікаў. Я нямым", - сказаў Браўн.

Яе таварыш па камандзе Кэтрын Сцюарт-Джонс з Чэлсі, штат Квеі, дасягнула трэцяга найлепшага канадскага выніку, заняўшы 30-е месца.

Дарыя Біці з Уайтхорс заняла 39-е месца. Лора Леклер з Чэлсі была 51-й.

Раней у Нацыянальным цэнтры гарналыжнага спорту ў Яньцыне лыжная зборная Канады не змагла паспрачацца за медаль у змешаным камандным спаборніцтве.

Эрын Мяльжынскі з Колінгвуда, штат Антарыя, Эрык Рыд з Кэнмора, Альта, Кэсідзі Грэй з Інверміра, Брытанская Колумбія, і Трэвар Філ з Калгары прайгралі Славакіі ў 1/8 фіналу.