Грамадства Навіны

Kadewere нарэшце ў цэль

Мэнэджэр АЛІМПІКА Ліёна Пітэр Бош усю сваю вагу закінуў зборнай Зімбабвэ Ціна Кадэверэ, каб зноўку адкрыць сваю лепшую форму пасля таго, як форвард адкрыў свой галявы рахунак у французскай Лізе 1 у выхадныя.

Кадэвэр, якога ў гэтым сезоне выкарыстоўвалі ўмерана пасля падзення формы, выкліканага траўмамі, нарэшце зламаў хітрасць перад варотамі, калі забяспечыў "Ліёну" ачко ў гасцях у нічыі 1-1 на "Лансе" ў суботу ўвечары.

У адрозненне ад мінулага сезону, калі ён дэбютаваў у французскай Лізе 1, зімбабвіец падвергнуўся моцнай крытыцы, бо не мог паўтарыць форму, якая зрабіла яго імгненным хітом у Авернь-Рона-Альпы.

Кадэвэр атрымаў другі старт у першых 25 гульнях сезона Ліёна ў суботу, а таксама шэсць разоў выйшаў на замену ў якасці гульца.

26-гадовага хлопца звязвалі з выхадам з Ліёна і звязваннем з некалькімі клубамі Францыі і Англіі. Але менеджэр Ліёна Бош заўсёды захоўваў упэўненасць у гульце, нягледзячы на ​​​​якія нягоды, і верыць, што гол у суботу адкрые дзверы для большага поспеху.

«Мы заўсёды хочам перамагаць. Пачатак сустрэчы быў цяжкім, але другі тайм быў лепш. Розыгрыш заслужаны. Мы прагрэсуем. Аб'ектыў быў агрэсіўны і моцна ціснуў. Гэты гол можа стаць вызваленнем для Ціна Кадэверэ. Я рады за яго». Бош.

На 44-й хвіліне Кадэвэр знайшоў вароты варот, дайшоўшы да канца навеса камерунца Карла Тока-Экамбі. Ліён сачыў з лікам 0-1 пасля таго, як на 13-й хвіліне нанёс удар Джонатана Клаўса.

Яны па-ранейшаму знаходзяцца на адлегласці ад месца ў Лізе УЕФА, нягледзячы на ​​​​падзенне з пятага і апошняга еўрапейскага месца ў турнірнай табліцы з нічыёй.

«Гэта быў цяжкі матч. Мы ўзялі ачко, але нам трэба больш. Мы ведалі, што гуляць на гэтым стадыёне будзе няпроста. Мы павінны заставацца засяроджанымі для наступных гульняў. Я шчаслівы, што забіў; Я вяртаю ўпэўненасць». — сказаў Кадэвэр пасля матчу.

Зімбабвіец адыграў 76 хвілін, а таксама мог бы скончыць гульню з важнай галавой перадачай, калі б таварыш па камандзе Лукас Пакета быў клінічны пасля свайго пасу ў канцы.

«Пачатак гульні быў цяжкім для нас», - сказаў Бош.

«Аб’ектыў гуляў агрэсіўна і добра прэсінгаваў нас. Лукас Пакета мог бы выйграць у нас у гульні позна, але нічыя - справядлівы вынік. Мы на правільным шляху, нават калі не цалкам задаволеныя — «Аб’ектыў» — прамы канкурэнт, і гэта быў важны матч.

«Калі вы не можаце выйграць, важна не прайграць. У першай палове сезону мы страцілі 12 ачкоў у апошніх 15 матчах. У «Аб’ектыве» супраць добрай каманды з гучнай падтрымкай гэта добры момант».

З чатырма перамогамі ў апошніх пяці матчах, уключаючы выдатную гульню супраць Ніцы, Ліён адназначна вярнуўся на шлях.

Але напружаны графік не даў бы перадышкі, бо вялікія матчы з бакамі з верхняй паловы табліцы ішлі адзін за адным. Гэтая паездка ў «Аб’ектыў», які ўступіў у матч на адно ачко, зноў меў вялікае значэнне.

Кадэвэр увайшоў у стартавую адзінаццаць, каб замяніць дыскваліфікаванага Мусу Дэмбеле. Зімбабвіец цяпер у другім сезоне ў Ліёне пасля таго, як у 2020 годзе атрымаў 12 мільёнаў фунтаў стэрлінгаў ад Лігі 2, Гаўра. У мінулым сезоне ён шматабяцаючы стартаваў у Лізе 1, забіўшы 10 галоў у 33 матчах.

У Англіі яшчэ адзін зімбабвійскі нападнік, адмірал Маскве, быў у стартавым складзе Лутан Таўна, калі яны вярнуліся да перамогі ў чэмпіянаце Англіі па Sky Bet, абыграўшы Вест Бромвіч Альбіён з лікам 2-0 на Кенилворт Роўд у суботу.

Пасля ціхай першай паловы Кэмеран Джэром падняўся найвышэй са штрафнога Кэла Нейсміта, каб вывесці Таун наперад праз дзесяць хвілін пасля перазапуску.

Калі гульня ўступіла ў завяршальны этап, Алан Кэмпбэл дадаў секунду для Капялюшнікаў, знайшоўшы верхні кут з фантастычнымі намаганнямі. Натан Джонс зрабіў чатыры змены ў параўнанні з паездкай у мінулую суботу ў Сэнт-Эндрус. Джэд Стыр замяніў Джэймса Шы ў варотах, каб выйсці ў першынство ў лізе, а Гейб Ошо таксама выйшаў у стартавы склад. Маскве і Кэмеран Джэром пайшлі ў атаку на Таун, падтрымаўшы Элайджа Адэбайо.