Кубак афрыканскіх нацый: паражэнне 9 гульцоў з Каба-Вэрдэ, Сенегал у чвэрцьфінал Пасля інцыдэнту, які...

Бафусам - Сенегал выйшаў у чвэрцьфінал Кубка афрыканскіх нацый 2021 года пасля перамогі над Каба-Вэрдэ, які завяршыў матч з дзевяццю гульцамі ў 1/8 фіналу на стадыёне Куэконг, Бафусам, Камерун, у аўторак (25.1.2022) або ў сераду WIB.

У Сенегала вялікая перавага, бо яму трэба сустрэцца толькі з дзевяццю гульцамі Каба-Вэрдэ, пасля чырвоных карт паўабаронцы Патрыка Андрадэ і варатара Возіньі.

Першая чырвоная картка выйшла з кішэні арбітра Лалу Бенбрахама на 21-й хвіліне пасля таго, як VAR разгледзеў фол Патрыка на Папе Гуе.

Сітуацыю 11 супраць 10 Сенегал не змог выкарыстаць, пакуль першы тайм не скончыўся без галоў.

Затым на 57-й хвіліне суддзя выдаў другую чырвоную картку ў гэтым матчы, бо Вазінья выйшаў са свайго гнязда, каб збіць Садыё Мане.

Сутыкнуўшыся з дзевяццю гульцамі Каба-Вэрдэ, Сенегал нарэшце здолеў адкрыць лік дзякуючы поспеху Мане ў выкарыстанні дзікага мяча ў падачы з вуглавога на 63-й хвіліне. Гол быў разгледжаны VAR, перш чым канчаткова зацверджаны суддзёй.

Бяды дазволілі Сенегалу даволі моцна кантраляваць гульню, але Каба-Вэрдэ амаль зраўняў лік на 85-й хвіліне праз удар правай нагой Хуліа Таварэса, які адбіў галкіпер Эдуард Мендзі.

Праз дзве хвіліны траўмаванага часу Бамба Дыенг завяршыў перамогу Сенегала з лікам 2:0, калі нападаючы Марселя скарыстаўся пасам Фамары Дыеду ў контратацы.

Пазней у чвэрцьфінале Сенегал сустрэнецца з пераможцам матчу другога 1/8 фіналу паміж Малі і Экватарыяльнай Гвінеяй, які быў згуляны толькі дзень таму.