Мане і Сенегал разбіваюць сэрца Буркіна-Фасо, каб выйсці ў фінал AFCON

Каманда Аліу Сісэ прызначыла два пенальці ў першым тайме, толькі каб эфіёпскі арбітр абодва разы перадумаў пасля агляду VAR

Мане завяршыў перамогу позна пасля таго, як Блаці Турэ адыграў гол

ЯУНДЭ: Сенегал выходзіць у другі запар фінал Кубка афрыканскіх нацый пасля таго, як у сераду разбіў сэрца Буркіна-Фасо ў матчы апошніх чатырох у Яунде.

Абду Дыяла, Ідрыса Гана Гуэй і Садыё Мане забілі галы ў другім тайме, каб забяспечыць перамогу з лікам 3-1.

У першым тайме каманда Аліу Сісэ прызначыла два пенальці, толькі каб эфіёпскі арбітр абодва разы перадумаў пасля агляду VAR.

Тым не менш, яны выйшлі наперад адразу пасля сярэдзіны ў другім перыядзе, калі абаронца Пары Сен-Жэрмен Дыяла з'явіўся ў штрафной, каб забіць нападніка.

Другі прыбыў на 76-й хвіліне, калі Мане аддаў выдатную галявую перадачу Гуе, таксама з ПСЖ, каб забіць, а Мане завяршыў перамогу позна пасля таго, як Блаці Турэ адыграў гол.

Самая высокапастаўленыя зборная Афрыкі, Сенегал, даведаецца са сваімі супернікамі ў нядзельным фінале ў чацвер, калі гаспадары Камерун сустрэнуцца з Егіптам у другім паўтары.

Гэтыя дзве краіны з'яўляюцца самымі паспяховымі ў гісторыі AFCON з 12 тытуламі паміж імі, у той час як Львы Тэрангі ўсё яшчэ шукаюць сваю першую кантынентальную карону праз два з паловай гады пасля паразы Алжыру ў фінале ў Каіры.

Іх апанентаў тут нельга было недаацэньваць.

Буркіна-Фасо праявілі сябе як таленавіты малады бок, які кіруецца жаданнем парадаваць прыхільнікаў у краіне, якая хістаецца пасля таго, як прэзідэнт Рох Марк Крысціян Кабарэ быў зрынуты ў выніку ваеннага перавароту на мінулым тыдні.

Гэта адбылося на фоне паўстання джыхадзістаў у краіне, якая не мае выхаду да мора, і іх трэнер Каму Мало казаў пра падзеі, якія даюць яго камандзе «дадатковую матывацыю».

Яны прадэманстравалі шмат барацьбы і доўгі час згулялі са сваімі супернікамі, але яны не так часта перашкаджалі Эдуарду Мендзі з Чэлсі ў варотах Сенегала.

Супрацьлеглы нумар Мендзі, Эрве Кофі, быў расцягнуты праз паўгадзіны пасля жахлівай прызямлення, калі ён падняўся, каб прабіць мяч у паветраным сутыкненні з Чэйхоу Куятэ.

Першапачаткова рэферы Бамлак Тэсэма адзначаў кропкавы ўдар, перш чым перадумаў пасля агляду VAR, бо Куятэ змог аднавіць, але Кофі не змог.

Тэсэма таксама паказаў на месца ў траўмаваным часе ў першым тайме, калі ўдар Гая трапіў у руку Эдмонда Тапсобы з Буркіна-Фасо ў гэтым раёне, але зноўку ён перадумаў пасля таго, як агляд здымкаў паказаў, што рука абаронцы была блізка да яго цела .

Прарыў адбыўся за 20 хвілін да канца, Каліду Кулібалі паспрабаваў акрабатычную спробу на вуглавога і ненаўмысна давёў Дыяла да варот, абыграўшы заменнага брамніка Суфіяна Фарыда Уэдраога.

Прэсінг Сенегала стаў другім голам, калі Мане выйшаў на лінію і настроіў Гая, які толькі што перамог Бамбу Дыенга да фінішу.

Пасля гэтага "Жарабцы" заўсёды будуць вялізным запытам супраць каманды Сенегала, якая саступіла толькі адзін раз за ўвесь турнір.

Тым не менш, яны скарацілі дэфіцыт праз восем хвілін пасля таго, як крыж Ісы Кабарэ быў адведзены каленам Турэ.

Аднак апошняе слова заставалася за Мане, які вырваўся на 87-й хвіліне і зрабіў лік 3-1.

У чацвер ён даведаецца, ці сустрэнецца ў фінале са сваім таварышам па камандзе з Ліверпуля Махамедам Салахам і Егіптам.