Спорт Навіны

Шанец на гістарычны рэкорд. Колькі медалёў заваюе Расія на Алімпіядзе

Колькі медалёў возьме Расія ў Пекіне?

Вялікая частка алімпійскіх узнагарод будзе разыграна ў біятлоне (11 камплектаў узнагарод), гарналыжным спорце (11), канькабежным спорце (14), лыжных гонках (12), сноўбордзе (11) і фрыстайле (13). У лыжным дваябор'і, скачках на лыжах з трампліна і гарналыжным спорце ў расейцаў амаль няма шанцаў на медалі, аднак ва ўсіх астатніх дысцыплінах расійская каманда можа скласці самавітую канкурэнцыю ў барацьбе за ўзнагароды.

Амерыканская кампанія "Gracenote" прадставіла прагноз па выніковым медальным заліку зімовай Алімпіяды. Эксперты чакаюць, што расійскія спартсмены набяруць 30 медалёў, што на 13 медалёў больш, чым на алімпіядзе ў Пхенчхане чатыры гады таму. Гэты паказчык стане рэкордным за ўвесь час удзелу ў зімовых алімпіядах як расійскай каманды, так і зборнай Савецкага Саюза.

Да гэтага кіраўнік Алімпійскага камітэта Расіі Станіслаў Пазнякоў заявіў, што зборная гатова змагацца за месца ў тройцы медальнага заліку. Паводле яго слоў, каманда можа атрымаць 30 медалёў паводле вынікаў спаборніцтваў.

Лыжныя гонкі і фігурнае катанне могуць стаць самымі паспяховымі відамі спорту для Расіі. Кожная з дысцыплін павінна прынесці ў скарбонку зборнай па 7 медаляў. Акрамя гэтага на залатыя медалі зборная Расіі можа разлічваць у біятлоне (як у камандных эстафетах, так і ў індывідуальных стартах), фрыстайле, канькабежным спорце, сноўбордзе і ў мужчынскім турніры па хакеі.

За кім з расейцаў трэба сачыць на Алімпіядзе ў Пекіне?

Аляксандр Вялічаў (лыжныя гонкі)

Чатыры гады таму ў Пхенчхане Вястуноў стаў трохразовым сярэбраным прызёрам, але так і не дабраўся да алімпійскага золата. На гэты раз, у расійскага лыжніка ёсць усе шанцы ўзяць золата як у гонцы на 15 кіламетраў класічным стылем, так і ў скіатлоне 2х15 км, дзе год таму Аляксандр ужо стаў чэмпіёнам свету.

Відэа: МАТЧ ТБ Велікан за даволі невялікі прамежак часу стаў лыжнікам № 1 у Расіі: ён сяміразовы прызёр двух чэмпіянатаў свету, двухразовы ўладальнік Вялікага крыштальнага глобуса апошніх сезонаў, пераможца шматдзённых гонак «Тур Дэ Скі». У гонцы на 15 км класічным стылем на Алімпіядзе галоўным канкурэнтам Велюнова стане фін Іва Нісканен, а ў скіатлоне - легендарны нарвежац Ёханэс Клеба.

Наталля Няпраева (лыжныя гонкі)

Чатыры гады таму расіянка ўжо магла стаць алімпійскім прызёрам, аднак на фінішы прайграла саперніцам і была толькі восьмай. Разам з расійскай зборнай Няпраева заваявала бронзавыя ўзнагароды ў жаночай эстафеце. Праз год на чэмпіянаце свету расійская лыжніца ўсё ж такі ўзяла бронзу ў скіатлоне. У студзені гэтага Нерпрова стала першай у гісторыі расійскай лыжніцай, якая выйграла агульны залік шматдзённай гонкі "Тур Дэ Скі".

Відэа: МАТЧ ТБ Фаварыткай у алімпійскім скіатлоне зараз з'яўляецца 14-разовая чэмпіёнка свету Тэрэза Ёхаўг, аднак з-за складанага працэсу адаптацыі ў Пекіне ў нарвежкі могуць узнікнуць дадатковыя складанасці пры падрыхтоўцы. Мінулую алімпіяду Ёхаўг прапусціла з-за санкцый WADA. Таксама канкурэнткамі Няпраевай стануць лыжніцы Фрыда Карлсан і Эба Андэрсан.

Каміла Валіева (фігурнае катанне)

Расійскія дзяўчаты з Алімпіяды ў Сочы з'яўляюцца лідэрамі сусветнага фігурнага катання. Няма сумненняў, што залаты медаль у жаночым адзіночным катанні трэцюю алімпіяду запар забярэ адна з расіянак. Дзеючая чэмпіёнка Аліна Загітава і віцэ-чэмпіёнка Яўгена Мядзведзева ўжо два гады ўдзельнічаюць выключна ў камерцыйных мастацкіх пастаноўках і ў Пекін паехалі каментатарамі "Першага Канала". Аднак амаль адразу ж пасля іх сыходу з прафесійнага спорту эксперты сталі называць імя патэнцыйнай алімпійскай чэмпіёнкі - Камілы Валіевай.

У Пекін 15-гадовы вундэркінд з Казані прыязджае ў статусе пераможцы ўсіх юніёрскіх пракатаў, этапаў дарослага гран-пры па фігурным катанні, чэмпіёнкі Расіі і Еўропы. На дадзены момант Каміла з'яўляецца ўладальніцай сусветных рэкордаў у кароткай і адвольнай праграме, а таксама рэкорду па суме дзвюх праграм. Нягледзячы на ​​падзенні ў адвольнай праграме на чэмпіянаце Еўропы, Каміла з'яўляецца абсалютнай фаварыткай у жаночым адзіночным катанні. Шлях з праграмай "Балеро" павінен завяршыцца алімпійскім золатам і ўвайсці ў гісторыю сусветнага фігурнага катання. Як не дзіўна, але менавіта 15-гадовая Валіева з'яўляецца зоркай і "джокерам" усёй расійскай каманды на Алімпіядзе ў Пекіне.

Відэа: Першы Канал

Максім Бураў (фрыстайл)

Расійскі фрыстайліст узяў два залатыя медалі на чэмпіянаце свету па фрыстайле і сноўбордзе ў Алма-Аце ў індывідуальнай і каманднай акрабатыцы. Двума гадамі раней Бураў стаў чэмпіёнам свету. Таксама Максім узяў малы кубак свету па праграме акрабатыкі ў сезонах 2017/2018 і 2020/2021.Відэа: FIS Freestyle Skiing Сёлета на этапах кубка свету расеец выйграў усе чатыры старты, у якіх прымаў удзел. Таксама ў складзе каманды ён заняў другое і шостае месцы ў камандных спаборніцтвах па акрабатыцы. Галоўнымі канкурэнтамі для яго зараз з'яўляюцца кітайскія спартсмены, аднак ёсць усе шанцы, што расійскім спартсменам удасца паўтарыць трыумфальны вынік мінулага чэмпіянату з двума залатымі медалямі ў акрабатыцы.

Вадзім Шыпачоў (хакей)

Спаборніцтвы ў Пекіне стануць ужо другімі гульнямі, у якіх не прымуць удзел хакеісты з НХЛ. Таму ў зорак кантынентальнай хакейнай лігі ёсць усе шанцы паказаць сябе на Алімпіядзе. Адзін з іх - нападаючы маскоўскага «Дынама» і капітан зборнай Расіі Вадзім Шыпачоў. На мінулых гульнях форвард правёў у складзе толькі адну гульню. Але за тры папярэднія сезоны Шыпачоў у сярэднім набіраў па 67 ачкоў. У гэтым сезоне форвард ужо набраў 67 ачкоў (24 шайбы і 43 галявыя перадачы), а сезон яшчэ не скончыўся. Бліжэйшы праследавальнік нападаючага Андрэй Кузьменка са "СКА" адстае на 15 ачкоў. Такімі тэмпамі, капітан «дынамаўцаў» Вадзім Шыпачоў можа стаць «джокерам» зборнай у нападзе.

Відэа: Youtube-канал Wolf Hockey «Хлопцы паважаюць Шыпачова. Вадзім шмат чаго выйграў, выдатна выступае і ў гэтым сезоне. Думаю, ён заслужана стаў капітанам зборнай. Гэта вялізная частка і адказнасць. Не сумняваюся, што ён да ролі капітана каманды і гатовы павесці зборную за сабой», - сказаў генеральны менеджэр зборнай Расіі Ілля Кавальчук у інтэрв'ю «РБК Спорт».