Пелістры натхняе Уругвай, Санчэс аднаўляе надзеі Чылі на чэмпіянат свету

МАНТЕВІДЭА: Малады вінгер Факунда Пелістры выкраў шоў толькі ў сваім другім выступленні за Уругвай, калі двойчы былыя пераможцы чэмпіянату свету павялічылі свае надзеі на выхад у Катар 2022 года з перамогай над Венесуэлай з лікам 4-1 у аўторак. Чылі таксама дало сабе выратаванне, калі Алексіс Санчэс забіў дубль у перамозе з лікам 3-2 у Балівіі ў кваліфікацыі чэмпіянату свету Паўднёвай Амерыкі. Эквадор наблізіўся да кваліфікацыі з нічыёй 1-1 у Перу, які выйшаў у міжкантынентальнае месца плэй-оф. Надзеі Калумбіі амаль памерлі пасля таго, як не змаглі забіць сёмы матч запаразе з лікам 1-0 у Аргенціне. Галы Радрыга Бетанкура, Джорджыяна дэ Араскеты, Эдынсана Кавані і пенальці Луіса Суарэса прывялі Уругвая да другой перамогі запар пад кіраўніцтвам новага трэнера Дыега Алонса, што вывело іх у фінал з чатырох аўтаматычных месцаў у кваліфікацыі ў адзінай паўднёваамерыканскай групе, у якой Бразілія і Аргенціна ўжо забраніравала білеты ў Катар. Але ярчэй за ўсё бліснуў юнак Манчэстэр Юнайтэд Пелістры, які апошні год правёў у арэндзе ў іспанскага Алавеса. Яго хітрасць прывяла да другога гола, а пенальці рэалізаваў Суарэс.

Мучыцель Венесуэлы: калі два матчы кваліфікацыі засталіся дома ў Перу і ў гасцях у Чылі, лёс чэмпіянату свету Уругвая застаецца ў іх уласных руках. Яны пачалі мару ў Мантэвідэа, калі навес Кавані на першай хвіліне быў напалову ачышчаны да краю штрафной, дзе новы падпісчык «Тотэнхэма» Бетанкур ударыў салодкім залпам, які падрэзаў пятку і праскочыў міма Вулікера Фарынэса ў браму Венесуэлы. Уругвай дамінаваў і падвоіў перавагу на 23-й хвіліне пасля таго, як Пелістры прадэманстраваў выдатную хітрасць, перайграўшы трох гульцоў справа і адрэзаў мяч, каб Дэ Арраскаэта забіў мяч з блізкай адлегласці.

Кавані, у якога гол у другім тайме быў выключаны з-за афсайду, амаль замацаваў перамогу ў дапоўненым часе першага тайма з апартуністычным ударам зверху з шасці ярдаў, калі гульцы Уругвая выстраіліся, каб дабіць сваіх стомленых супернікаў. Хазэф Марцінэс атрымаў суцяшэнне на 65 хвіліне пасля памылкі ў абароне Хасэ Гіменэса.

Санчэс ашаламляльны: у Ла-Пасе ветэран Санчэс забіў бліскучы дубль, каб аднавіць надзеі Чылі на выхад у Катар пасля паразы ў чацвер ад Аргенціны з лікам 2-1. У выніку перамогі яны адсталі ад Уругвая на тры ачкі і ад Пэру на два ачкі. Былая зорка "Барселоны" і "Манчэстэр Юнайтэд" 33-гадовы Санчэс вярнуўся назад, адкрыўшы лік на 14-й хвіліне злым паваротным штрафным ударам, а затым забіў трэці гол праз пяць хвілін.

Марк Энумба зраўняў лік для Балівіі ў першым тайме, перш чым Марселіна Нуньес зноў вывеў Чылі наперад пасля перапынку. Марсела Марэна завяршыў лік позна, але паражэнне пакідае Балівію амаль матэматычна ліквідаванай. Эквадор, які займае трэцяе месца, забяспечыў бы кваліфікацыю перамогай у Перу, бо Майкл Эстрада даў ім перавагу на другой хвіліне пасля памылкі Аляксандра Каленса. Але ён прапусціў вароты, калі адзін на адзін з галкіперам Педра Галезе ў другім тайме, а Эдысан Флорэс прымусіў Эквадор заплаціць галавой ад навеса Луіса Адвінкулы на 69 хвіліне. Жаласная серыя з сем матчаў без галоў, роўная рэкордам, пакінула іх мала шанцаў нават выйсці ў міжкантынентальны плэй-оф. Аргентына дамінавала ва ўсім у Кардове і заслужыла больш, чым пераможца Лаутара Марцінеса на 29-й хвіліне. Бразілія спыніла надзеі Парагвая паехаць у Катар, разграміўшы ў Белу-Арызонці з лікам 4:0. Філіп Каўціньё забіў галы, а Рафінья, Антоні і Радрыга таксама ў вароты.