Сцяпанава ўстанавіла рэкорд сярод алімпійскіх чэмпіёнаў у лыжных гонках

Расія (bbabo.net), - Расіянка Вераніка Сцяпанава дабілася унікальнага дасягнення: яна стала самым маладым алімпійскім чэмпіёнам у гісторыі лыжных гонак.

У суботу наша каманда, за якую выступалі Сцяпанава, Юлія Ступак, Наталля Няпраева і Таццяна Сорына, заваявала золата ў эстафеце. Вераніка стала чэмпіёнкай у 21 год 39 дзён, перасягнуўшы рэкорд трохразовай пераможцы Гульняў нашай суайчынніцы Юліі Чапалавай, якая выйграла залатыя медалі на Алімпіядзе-1998 на дыстанцыі 30 км ва ўзросце 21 года 60 дзён.

Дадамо, што самым маладым чэмпіёнам Гульняў у мужчынскіх лыжных гонках з'яўляецца прадстаўнік Нарвегіі Ёханэс Клеба. На папярэдняй Алімпіядзе ў Пхенчхане Клеба фінішаваў першым у спрынтарскай гонцы ва ўзросце 21 года і 114 дзён.