Расія чацвёрты дзень запар не заваявала залатых медалёў на Алімпіядзе

Зборная Расіі заваявала адзін медаль у восьмы дзень Алімпійскіх гульняў у Пекіне. Яна стала першай для расійскай каманды за два апошнія дні, напярэдадні ўзнагарод у расіян не было. Золата ў расейцаў не было ўжо чатыры дні.

Лыжнік Аляксандр Балуноў выйграў сярэбраны медаль у гонцы на 15 км класічным стылем з раздзельным стартам. Ён саступіў толькі фіну Ійва Нісканену. Для Вялічава гэта другая ўзнагарода ў Пекіне, раней ён перамог у скіатлоне. Таксама Велуноў з шасцю медалямі стаў рэкардсменам па колькасці алімпійскіх узнагарод сярод айчынных лыжнікаў, перасягнуўшы дасягненне Мікалая Зімятава.

Расійскаму шкілетаністу не хапіла 0,22 секунды да медаля Алімпіяды Алімпіяда 2022 Чацвёртае месца ў шкілетоне заняў Аляксандр Траццякоў, да бронзы яму не хапіла 0,22 секунды.

Жаночая зборная Расіі па кёрлінгу прайграла Швейцарыі (7:8) у чарговым матчы кругавога турніру, мужчынская каманда ўступіла Швейцарыі (3:6) і перамагла Данію (10:2).

Па выніках дня Расія паднялася з дзявятага на восьмае месца ў медальным заліку. На рахунку каманды дзве залатыя, чатыры сярэбраныя і шэсць бронзавых узнагарод. Першае месца захавала Германія (7-4-0), далей ідуць Нарвегія (6-3-5) і Нідэрланды (5-4-1).

Па агульнай колькасці медалёў лідзіруюць Нарвегія і Аўстрыя (14). У каманды АКР і канадцаў па 12 узнагарод.

У суботу будуць разыграны шэсць камплектаў узнагарод.

Алімпіяда ў Пекіне праходзіць з 4 па 20 лютага. Расейскія спартоўцы з-за санкцыяў WADA выступаюць на Гульнях пад сцягам Алімпійскага камітэта Расіі.