Міланскі Інтэр пакінуў дзверы адчыненымі для Мілана пасля нічыёй Напалі.

Неапаль: Міланскі "Інтэр" захаваў перавагу ў адзін бал на вяршыні Серыі А ў суботу з нічыёй 1-1 супраць "Напалі", што дае "Мілану" шанец выйсці на вяршыню. Моцнага зраўняльнага рахунку Эдзіна Дзека на 47-й хвіліне ў пульсавальным матчы было дастаткова, каб каманда Сімоне Індзагі зарабіла ачко ў Неапалі, пасля таго, як Ларэнца Інсінье абагнаў Дыега Марадону ў спісе галоў Напалі за ўвесь час з датэрміновым пенальці, у выніку чаго лік яго клуба давёў да 116, адстае ад лепшага бамбардзіра Дрыса Мертэнса. "Інтэр" быў добрым коштам за сваё ачко пасля таго, як яго першапачаткова збівалі, але пакінуў дзверы адкрытымі для "Мілана", які адстае ад "Інтэра" на трэцім месцы на два ачкі і выйдзе на першае месца з перамогай над "Сампдорыяй" у нядзельным раннім матчы.

"Інтэр" мае рэзультатыўныя матчы як супраць мясцовых супернікаў, так і супраць "Напалі", але суботні захапляльны матч паказаў, чаму італійская гонка за тытул чэмпіёна ў трох баках можа апынуцца недалёкай, а камандзе Лучана Спалеці не пашанцавала не выйсці далей, перш чым Дзека нанёс удар. Інсінье адправіў страсную публіку на стадыён Дыега Арманда Марадону, калі ён забіў свой пенальці на сёмай хвіліне, свой шосты гол у сезоне і проста ўзнагароду за душэўны ціск, які Напалі аказаў на Інтэр. Яго кропкавы ўдар адбыўся сярод хаосу, калі Стэфан дэ Врый сутыкнуўся з Віктарам Асамхенам перад тым, як Джавані Ды Ларэнца нанёс магутны ўдар міма вяршыні. Затым суддзя Даніэле Доверы быў выкліканы чыноўнікамі VAR для агляду на полі і прызначыў Напалі пенальці, які вывеў іх наперад.

Праз чатыры хвіліны Пётр Зялінскі быў лепшым з пераваг у падвоенні перавагі гаспадароў, яго намаганні збіліся са штангі, калі Напалі ўзяў аблогу на вароты Інтэра, а Осымхен двойчы падышоў да варот, а Інсінье атрымаў прэзентабельны шанец пасля выдатнай працы ад свайго нігерыйскага таварыша па камандзе. Дзека павінен быў згуляць з "Інтэрам" праз дзевяць хвілін пасля перапынку, калі ён млява галавою забіў выдатны пас Івана Перышыча прама на Давіда Оспіну, але праз некалькі секунд пасля перазапуску басніец сапраўды забіў гол.

Не пераставайце верыць: цалкам прапусціўшы яшчэ адну прыстойную магчымасьць галавой, Дзеко пашанцавала бачыць, як мяч рыкашэтам рыкашэтам ад Дзі Ларэнца і не памыліўся правай бутсой, забіўшы зраўняючы лік у вароты. З гэтага моманту «Інтэр» дамінаваў, не стварыўшы шмат відавочных магчымасцяў супраць лепшай абароны Італіі на чале з Каліду Кулібалі, які вярнуўся пасля перамогі ў Кубку афрыканскіх нацый з Сенегалам. А брамнік Самір Ханданавіч пераканаўся, што «Напалі» не выйграў, калі кінуўся да ног Эльіфа Эльмаса, каб перашкодзіць македонцу з блізкай адлегласці. Маціа Закканьі ўзяў дубль у другім тайме, калі "Лацыё" прайшоў міма Балонні з лікам 3:0 і наблізіўся да месца ў Лізе чэмпіёнаў Серыі А.

Пасля таго, як Чыра Іммабіле 19-ы ў сезоне забіў з пенальці, Закканьі падвоіў перавагу «Лацыё» на 53-й хвіліне, калі ён атрымаў пас Луіса Альберта і прайшоў міма Лукаша Скарупскага. Праз 10 хвілін ён дабіў трэцюю частку з нізкага паса Мануэля Лаццары. Каманда Маўрыцыа Сары, якая займае шостае месца, на тры ачкі адстае ад "Ювентуса", які займае апошняе месца ў Лізе чэмпіёнаў і ў нядзелю ўвечары едзе ў "Аталанту", якая займае пятае месца.