Спрынтар Іўліеў стаў другім на дэбютнай Алімпіядзе

Расея (bbabo.net), - Як звычайна кажуць аб дзецях са спартовых сем'яў, навучыўся катацца на каньках/лыжах/веласіпедзе раней, чым навучыўся хадзіць. Прыкладна так і было з Канстанцінам Іўліевым. У шэсць гадоў ён ужо ўпэўнена трымаўся на каньках. Інакш і быць не магло. Маці Лізавета Іўліева - чэмпіёнка Еўропы па шорт-трэку ў жаночай эстафеце ў 2004 і 2006 гадах. Папа Аляксей Іўліеў удзельнічаў у чэмпіянатах свету, быў трэнерам нацыянальнай зборнай. Цяпер абодва бацькі таксама на трэнерскай працы.

Канстанцін, на радасць усёй сям'і, дасягненні старэйшага пакалення ўжо перасягнуў. Ён пераможца (змешаная эстафета, 3000 м) і сярэбраны прызёр (1500 м) Еўрапейскага юнацкага Алімпійскага фестывалю 2017 года. У 2021-м выйграў ужо дарослы чэмпіянат Еўропы на дыстанцыі 500 м. Нягледзячы на ​​тое, што яму ўсяго 21, ды і паслужны спіс невялікі, лічыўся адным з прэтэндэнтаў на медалі Гульняў-2022.

У кваліфікацыі спрынту Іўліеў авансы пачаў адпрацоўваць. Паказаў другі час, прайграўшы толькі чэмпіёну Алімпіяды-2018 на 500-метроўцы кітайцу У Дацзіну. Ужо ў фінале ўступіў яшчэ аднаму вельмі дастойнаму саперніку, венгру кітайскага паходжання Шааану Лю - чэмпіёну Пхенчхана ў эстафеце, чэмпіёну свету 2021 года на 500-метроўцы, бронзаваму прызёру на дыстанцыі 1000 м тут, у Пекіне.

У фінальным забегу Іўліеў фінішаваў з вынікам 40,431 секунды. Шааангу Лю быў крыху наперадзе (40,338 с). Трэцяе месца заняў канадзец Стывен Дзюбуа (40,669). Яшчэ адзін расеец Павел Сітнікаў стаў другім у фінале В (41,217).

- Мой козыр - хуткі старт. Таму на ўсіх стадыях выкладваўся па максімуме, каб рэалізаваць сваю перавагу і каб у фінале была зручнейшая дарожка. Першым бегчы значна камфортней, чым у спіну, - адзначыў Іўліеў у размове з журналістамі. - І наогул, як ні дзіўна, не адчуваў ніякага ціску ці дыскамфорту з-за таго, што гэта - Алімпіяда. Не было мандражу або потных далоняў. Я бег і атрымліваў задавальненне ад спаборніцтваў, навакольнага абстаноўкі. І ў выніку прыбег да медаля. Гэта ж крута.

Пекін-2022 - дэбютная Алімпіяда для Іўліева. У наступным алімпійскім цыкле мы сапраўды яшчэ пачуем аб гэтым хлопцу - высокім, кучаравым, дзёрзкім і, як адзначаюць эксперты, стрымана. Сам спартсмен таксама прызнаўся: "У апошнім забегу хуткасць была вялікая, было цяжка пралезці. Прыкрываў краёк, каб мяне не абагналі, стараўся ахоўваць сваю пазіцыю". Улічваючы судзейства на алімпійскім турніры, ён граматна правёў забег. Можна было рызыкнуць і ў прамым сэнсе пазмагацца за "золата". Шорт-трэк усё ж такі кантактны від спорту. Але і правілы адносна перашкод саперніку тут строгія. Мы ўжо перажылі дыскваліфікацыю нашай каманды ў змешанай эстафеце і няўдачы Соф'і Прасвірновай на асабістых дыстанцыях. Яшчэ больш крыўдная сітуацыя адбылася з адным з куміраў Іўліева. На дыстанцыі 1000 м Шандор Шаалінь Лю, брат чэмпіёна на 500 м, прыйшоў да фінішу першым і ўжо святкаваў перамогу з трэнерскім штабам, калі суддзі далі яму жоўтую картку за парушэнне правілаў падчас забегу. У выніку чэмпіён "упаў" на апошняе месца. На першае падняўся кітаец Жэнь Цзывэй, услед за ім падцягнуўся яго суайчыннік Лі Вэньлун. Трэцяе месца - у якасці кампенсацыі - заняў Шааанг Лю. Так што ў сваім фінале Іўліеў усё правільна зрабіў. А досвед дапаможа яму ў будучыні.

Канстанцін Іўліеў прыйшоў на каток у шэсць гадоў. Займаўся хакеем і шорт-трэкам

Хоць і зараз яшчэ будзе магчымасць праявіць сябе. Трэба толькі супакоіцца, адцягнуцца - паслухаць любімы рэп, згуляць у камп'ютарную гульню - і зноў на старт. Мужчынская зборная Расіі па шорт-трэку - у складзе Іўліева, Сямёна Елістратава, Паўла Сітнікава і Дзяніса Айрапецяна - кваліфікавалася ў фінал A у эстафеце на 5000 метраў. Хлопцы занялі другое месца ў другім паўфінале. У галоўным забегу сапернікамі расіян стануць зборныя Канады, Італіі, Паўднёвай Карэі і Кітая. Нагадаем, што ў Пекіне Елістратаў выйграў "бронзу" на дыстанцыі 1500 метраў. А яшчэ ён алімпійскі чэмпіён Сочы ў эстафеце. Так што хварэем за хлопцаў 16 лютага.