Чэлсі ўпершыню ў гісторыі заваяваў Клубны ЧС

Лонданскі "Чэлсі" стаў пераможцам Клубнага чэмпіянату свету па футболе. У фінальнай сустрэчы дзейныя ўладальнікі кубка Лігі чэмпіёнаў перайгралі сапернікаў з Бразіліі, паведамляе карэспандэнт bbabo.net.

Матч, які праходзіў на стадыёне Махамед бін Зайед у Абу-Дабі (ААЭ), завяршыўся перамогай англічан з лікам 2:1. На 55-й хвіліне сустрэчы лік адкрыў нападаючы "Чэлсі" Рамэлу Лукаку, які замкнуў галавой дакладную падачу Каллума Хадсана-Адоі. Аднак ужо праз дзевяць хвілін Рафаэл Вейга аднавіў роўнасць на табло, рэалізаваўшы пенальці пасля гульні рукой Цьягі Сілвы.

Асноўны час матча завяршыўся нічыйным зыходам - ​​1:1. Без змен рахунак застаўся і пасля першага дадатковага тайма. Але на 117-й хвіліне ўдар з адзінаццаціметровай адзнакі рэалізаваў нападаючы "сініх" Кай Хаверц. Пенальці ў вароты "Палмейраса" быў прызначаны таксама за гульню рукой у штрафной. У самым канцы сустрэчы з поля за грубую гульню быў выдалены футбаліст бразільскай каманды Луан Гарсія Тэйшэйра.

Адзначым, што для "Чэлсі" гэта першая перамога на Клубным чэмпіянаце свету. У 2012-м каманда гуляла ў фінале, але тады мінімальна ўступіла іншаму бразільскаму клубу "Карантыянсу" (0:1).

Што да "Палмейраса", то бразільская каманда ўдзельнічала ў турніры другі раз запар. У мінулым розыгрышы калектыву не ўдалося заняць прызавое месца, абмежаваўшыся чацвёртай пазіцыяй.

"Чэлсі" прынёс англійскім клубам трэці трыумф на Клубным чэмпіянаце свету. У 2008-м кубак дастаўся "Манчэстэр Юнайтэд", а ў 2019-м - "Ліверпулю".