Зборная Расіі пацярпела першую паразу на алімпійскім хакейным турніры

Расія (bbabo.net), - Зборная Расіі пацярпела першую паразу на алімпійскім хакейным турніры. У відовішчнай перастрэлцы з чэшскай камандай спатрэбіўся авертайм, у якім мацнейшым аказаўся сапернік - 6:5.

Матч супраць чэхаў не меў для зборнай Расіі асаблівага турнірнага значэння: пуцёўку ў чвэрцьфінал нашы хакеісты аформілі дзякуючы перамогам над Швейцарыяй (1:0) і Даніяй (2:0). Але матч быў выключна важны з пункту погляду пошуку нашай каманды сваёй ідэнтычнасці. На той бліскучы, захапляльны хакей, які расіяне паказвалі ў снежні на Кубку Першага канала, не праглядалася і намёку. Убачаным застаўся незадаволены і галоўны трэнер зборнай Аляксей Жамноў, у чым ён шчыра прызнаўся журналістам:

"Добра, што дзве перамогі. Але для нас самае галоўнае, каб была гульня. Далей сапернікі будуць складаней. Трэба, каб больш момантаў хлопцы стваралі. Гэтыя нюансы трэба падрэдагаваць".

Для пачатку трэнерскі штаб падрэдагаваў першае звяно, якое не набрала ў двух стартавых матчах ніводнага ачка. Была разбіта звязка Вадзіма Шыпачова і Мікіты Гусева. Да Шыпачова ў першую тройку адправілі яго партнёра па маскоўскім "Дынама" Станіслава Галіева, а Гусеў перамясціўся ў другое звяно. Акрамя таго, з чацвёртага звяна ў першае ўзнялі Мікіту Чыбісава. У зваротным напрамку прайшоў Міхаіл Рыгоранка.

Змен не зведала толькі трэцяя пяцёрка, якая збудавала два з трох галоў зборнай Расіі ў першых двух матчах.

Чэхі сталі першым нашым статусным сапернікам на Алімпіядзе. І расейцы пачалі гэтую сустрэчу вельмі аптымістычна. Ужо на пятай хвіліне лік адкрыў Уладзімір Ткачоў, прычым адным з яго адрасатаў стаў Гусеў. Праўда, чэхі паступова перацягнулі ініцыятыву ў свае рукі, а 13-й хвіліне і зусім адыграліся. Лікавае перавагу рэалізаваў Томаш Кундратэк - 1:1. Што характэрна, па выніках першага перыяду чэхі нанеслі ў створ у два разы больш кідкоў, чым нашы (12 супраць 6).

У другім перыядзе ў большасці забілі ўжо нашы (упершыню на турніры). На 33-й хвіліне вызначыўся Мікіта Несцераў, а Гусеў зноў апынуўся ў асістэнтах. Здавалася, справы ў расейцаў зноў наладжваюцца, але канцоўка 20-хвілінкі атрымалася жахлівая. Безадказна згуляў ля борта Дзмітрый Варанкоў: яго фол супраць Лукаша Седлака прывёў да таго, што нашы на пяць хвілін апынуліся ў меншасці, а сам Дзмітрый адправіўся ў распранальню.

Сапернік выкарыстаў колькасную перавагу па максімуме: чэшская каманда не толькі зраўняла лік, але і выйшла наперад. Вызначыліся Давід Крэйчы і Міхаэль Шпачак - 3:2. У самым пачатку трэцяга перыяду на лёд выйшаў Арсеній Грыцюк, які адбываў штраф за Варанкова, але чэхі па інэрцыі забілі яшчэ: на 44-й хвіліне кісцявым кідком трапіў Лукаш Глок - 4:2.

Падобна, менавіта такое ўзварушэнне было патрэбна зборнай Расіі, каб зайграць у той хакей, які ад яе чакалі. Не прайшло і хвіліны, як Кірыл Сямёнаў выдатна падпільнаваў адскок і скараціў адставанне ў ліку - 3:4. А яшчэ праз тры хвіліны выдатна выканаў Грыцюк, якога Гусеў вывеў на рандэву з чэшскім гадкіперам Шымонам Грубецом - 4:4.

Яшчэ дзве хвіліны і Чыбісаў, заклаўшы віраж за чужымі варотамі, выехаў і кінуў з правага круга ўкідванні - 5:4!

Праўда, характар ​​паказалі чэшскія хакеісты, хаця пасля такога камбэка расіян можна было зламацца. Кідком ад асабовага нашага галкіпера Івана Фядотава знянацку заспеў Томаш Гіка - 5:5.

У астатнія 11 хвілін трэцяга перыяду хакей быў дастаткова вострым, каб вызначыцца маглі абедзве каманды, але да сірэны лік так і не змяніўся.

У авертайме зборныя засталіся тры. Праўда, апошнія дзве хвіліны дадатковага часу чэхі правялі ўчатырох: у меншасці ў самы непрыдатны момант нашых пакінуў Аляксандр Нікішын. Гэты момант і стаў вырашальным, перамогу чэхам прынёс Лібар Сулак.