Навічок Бундэслігі «Бохум» знішчыў абарону «Баварыі» забіў чатыры разы

Баку, 14 лютага,

У дваццаць другім туры чэмпіянату Германіі мюнхенская Баварыя ў гасцях гуляла з Бохумам.

Як паведамляецца, матч для лідэра Бундэслігі пачаўся з гола Левандоўскі, на які гаспадары хутка адказалі намаганнямі Антві-Анджэя. Далей здарылася неверагоднае і Бохум забіў яшчэ тройчы да перапынку, паставіўшы перад падапечнымі Нагельсмана вельмі складаную задачу.

Увесь другі тайм мюнхенцы правялі ў атацы, аднак здолелі толькі скараціць адставанне - зноў вызначыўся Левандоўскі, дакладна прабіўшы па варотах з межаў штрафной.

Адным з самых яркіх паядынкаў 22-га тура Бундэслігі стала сустрэча ў Бохуме, дзе пачатковец Бундэслігі стварыў сенсацыю, адгрузіўшы чатыры мячы ў вароты чэмпіёна. Роберт Левандоўскі забіў двойчы, але гэтага аказалася недастаткова: мюнхенцы адбылі дадому на шчыце. Пры гэтым адзначым, што ў паядынку першага круга на "Альянц Арэне" "Баварыя" перамагла з лікам 7:0.

Галоўны трэнер "Бохума" Томас Райс зрабіў некалькі замен у параўнанні з матчам супраць "Герты" тыднёвай даўнасці. У прыватнасці, у стартавы склад не трапілі асноўны брамнік Рыман (ковід), Тэшэ, Асана і Пантовіч (засталіся на лаўцы). Згаданую групу футбалістаў замянілі Эсер, Ласіла, Асцехагу і Антві-Аджэй. «Баварыя» таксама не абышлася без замен, выпусціўшы Ульрайха замест Ноера і пераключыўшыся са схемы 3-4-2-1 на больш звыклую 4-2-3-1.

Рэцэпт перамогі "Бохума" над "Баварыяй" просты: хуткая дастаўка мяча ў атаку і дзікі прэсінг на працягу першага тайма.

Перад матчам з "Баварыяй" трэнер "Бохума" Томас Райс неаднаразова ўспамінаў мінулую сустрэчу паміж гэтымі двума калектывамі. Спецыяліст адзначыў, што паражэнне з лікам 0:7 было вельмі павучальным для "Бохума", справакаваўшы некалькі змен у гульнявой структуры каманды. Словы трэнера аказаліся небеспадстаўнымі, бо «Бохум» вельмі актыўна пачаў матч.

Актыўнасць у першую чаргу назіралася на палове поля "Баварыі", дзякуючы высокаму прэсінгу "Бохума". Нягледзячы на ​​першапачатковае размяшчэнне 4-3-3, гаспадары выкарыстоўвалі гібрыдную схему 4-2-3-1, дзе прэсінг пачынаў нападаючы Лакадыя пры падтрымцы траіх гульцоў ззаду. Падобным чынам "Бохум" забяспечваў надзейнасць у цэнтры поля, зганяючы "баварцаў" гуляць флангамі.

Будучы пад такім высокім прэсінгам, "Баварыя" дзейнічала сітуатыўна ў фазе выхаду з абароны ў атаку. Госці выкарыстоўвалі звыклыя далёкія перадачы Зюле, зрушэнне ў цэнтр і на паўфланг за мячом Сане і актыўнасць Кіміха паміж прэсінгуючымі лініямі «Бохума». Як толькі «Баварыя» пераходзіла на чужую палову поля, яна сутыкалася з новай праблемай у асобе паўабароны і высокай лініі абароны, якія імкнуліся гуляць шчыльна. Менавіта шчыльнасць на сваёй палове поля, памножаная на выбітныя выступленні паўабаронцаў, дазвалялі гаспадарам перахопліваць мячы.

«Бохум» - каманда, якая не вылучаецца доўгімі і размашыстымі пазіцыйнымі атакамі, такім чынам, пасля адбору мяча, гульцы вокамгненна пачыналі атаку за кошт доўгай перадачы. У большасці з падобных выпадкаў адрасатам быў правы вінгер Геррыт Холтман.

Дзякуючы сваёй тэхніцы і гульні з мячом філіпінскі футбаліст нямецкага паходжання набраў два ачкі па сістэме «гол+пас», зарабіў пенальці і ўвесь першы тайм даймаў Павара разам з Упамекана.

"Баварыя" не першы раз у сезоне прапускае некалькі галоў запар на працягу кароткага адрэзка часу.

«Баварыя» сезона 2021/22 запомніцца паядынкамі, дзе яна на працягу некалькіх хвілін дазваляла суперніку пераварочваць зыход матчаў. Так, тры галы «Бохума» змясціліся ў прамежак з 38-й па 44-ю хвіліны. Да гэтага матчу «Баварыя» дазваляла «Кёльна» забіць два галы на працягу дзвюх хвілін, «Аўгсбург» у падобнай манеры забіваў двойчы на ​​працягу 12 хвілін. А «Барусія» М у 18-м туры змагла забіць два мячы за няпоўныя чатыры хвіліны.

"Баварыі" праз тыдзень чакаюцца матчы 1/8 фіналу Лігі чэмпіёнаў супраць "Зальцбурга" і Юльяну Нагельманну да гэтага часу трэба правесці працу над памылкамі, інакш праблемы, якія выявіў "Бохум", могуць вылезці бокам мюнхенцам і ў іншым турніры, дзе ўсё вырашаецца у матчах навылёт.