Ліверпуль праводзіў міланскі Інтэр, каб стаць адной нагой у чвэрцях Лігі чэмпіёнаў

МІЛАН: Ліверпуль адной нагой выйшаў у чвэрцьфінал Лігі чэмпіёнаў у сераду з перамогай над міланскім "Інтэрам" з лікам 2:0, якая адбылася пасля цяжкай сустрэчы на ​​буяным Сан-Сіра. Галы Раберта Фірміна і Махамеда Салаха ў апошнюю чвэрць гадзіны дазволілі "Ліверпулю" выйсці наперад у матчы 1/8 фіналу на "Энфілдзе" праз тры тыдні. Вынік быў цяжкім для італьянскага чэмпіёна "Інтэра", які доўгі час пасля перапынку дамінаваў у спаборніцтве перад гарачай хатняй публікай і на 16-й хвіліне ўдарыў па дрэве праз Хакана Калханаглу. Аднак яны не змаглі знайсці дарогу міма тылу Ліверпуля, бездакорна аформленай Віргілам ван Дэйкам, і былі позна пакараныя камандай «Чырвоных», якая цяпер выйграла ў апошніх сямі матчах ва ўсіх спаборніцтвах. Апошнія васьмёркі цяпер выглядаюць занадта далёка для Інтэра пасля таго, як упершыню за дзесяцігоддзе выйшаў у 1/8 фіналу Лігі чэмпіёнаў, пакідаючы Ювентус адзінай рэальнай надзеяй Італіі на поспех у спаборніцтве.

«Ліверпуль» позна нанёс удар: каманда Індзагі пачала з усім энтузіязмам, якога чакала каманда, якая вярнулася ў накаўт пасля такога доўгага выезду, і Лаутара Марцінес падняў натоўпу на пятай хвіліне з дальнім высілкам, які праляцеў ледзь у шырыню. Ліверпуль адрэагаваў амаль адразу і ўсталяваў тэрытарыяльнае дамінаванне, добра заблакаваўшы ўдар Салаха, а Т'яга Алькантара перакінуўся з краю штрафной. Тым не менш, менавіта "Інтэр" меў лепшыя шанцы ў тайме праз Калханаглу, які пасля таго, як яго карміў раз'юшаны Іван Перышыч, нанёс удар з вузкага вугла, які перамог Алісана, але выбіў перакладзіну. Ім зноў не пашанцавала праз 10 хвілін, калі пасля таго, як Дэнзел Дамфрыс быў адпраўлены ў атаку па правым флангу, мільгануў над нізкім крыжам, які быў выразаны так жа, як, здавалася, было наканавана знайсці ногі Эдзіна Дзека без адзнак.

«Інтэр» выйшаў, не паспеўшы заціснуць зубы пасля перапынку, і наваліўся на відавочна ўсхваляваны «Ліверпуль», але зноў не змог прайсці міма Ван Дэйка і кампаніі, якія працягвалі трапляць нагой або галавой, калі небяспека здавалася непазбежнай. На 52-й хвіліне Перышыч завіс над прыгожым кросам, да якога Марцінэс не змог дабрацца, і падобная карціна паўтаралася некалькі разоў, калі Ліверпуль даваў адпор усё больш расчараванай камандзе «Інтэр», якая не магла пераўтварыць сваю перавагу ў галы. Госці пакаралі іх першым належным шанцам у другім тайме: Фірміно перайграў Алесандра Бастоні на 75-й хвіліне вуглавога Эндзі Робертсана і забіў яго галавой міма Самира Ханданавіча.

Перышыч адкрыў дыстанцыю, але тады Салах даў Ліверпулю велізарную перавагу праз восем хвілін пасля таго, як Фірміно адкрыў першы ўдар, удачлівым ударам, які зацягнуўся дадому і даў егіпцяніну неверагодны восьмы гол у сямі гульнях Лігі чэмпіёнаў у гэтым сезоне. Атмасфера Сан-Сіра цалкам раздулася, і Ліверпуль спакойна правёў рэшту матчу, каб амаль гарантаваць сабе месца ў розыгрышы наступнага месяца ў васьмі апошніх.