Бальшаноў узяў золата ў лыжным марафоне на Алімпіядзе

Расійскі лыжнік Аляксандр Балуноў атрымаў перамогу ў мас-старце на Алімпійскіх гульнях у Пекіне.

Ён пераадолеў дыстанцыю за 1 гадзіну 11 хвілін і 32,7 секунды. Другім да фінішу прыйшоў расеец Іван Якімушкін, які адстаў на 5,5 секунды. Трэцяе месца заняў нарвежац Сімен Хегстад ​​Кругер з адставаннем 7 секунд.

Расіяне Арцём Мальцаў і Дзяніс Спіцаў усю гонку ішлі ў лідзіруючай групе, але бліжэй да фінішу адсталі ад тройкі прызёраў. Мальцаў прайграў Вялінову 10,7 секунды і заняў 4-е месца, Спіцаў — 26,2 секунды (6-е месца).

Клеба сышоў з дыстанцыі ў алімпійскім мас-старце Алімпіяда 2022 Бальшаноў стаў трохразовым алімпійскім чэмпіёнам. Усе тры залатыя ўзнагароды ён заваяваў на Гульнях у Пекіне (скіятлон, эстафета і мас-старт). Акрамя таго, на рахунку Вялікану бронза ў камандным спрынце і срэбра ў гонцы на 15 км класічным стылем на гэтай Алімпіядзе, а таксама тры срэбра і бронза на Гульнях у Пхёнчхане.

Дзякуючы поспеху ў марафоне Расія выйшла на першае месца ў лыжным медалёвым заліку Алімпіяды. Цяпер на рахунку расійскіх лыжнікаў чатыры залатыя, чатыры сярэбраныя і тры бронзавыя медалі. Следам ідуць нарвежцы з чатырма залатымі, срэбрам і дзвюма бронзавымі ўзнагародамі.