Спорт Навіны

Барселона выйграла Напалі з лікам 1:1, Рэйнджэрс перамаглі ў Дортмундзе ў EL

Пасля выбыцця з Лігі чэмпіёнаў перад Барселонай цяпер стаіць няпростая задача проста выйсці ў 1/8 фіналу Лігі Еўропы.

Упершыню з 2003-2004 гадоў "Барселона" не выходзіць у плей-офф Лігі чэмпіёнаў, у якім яна выйгравала пяць разоў.

У астатніх матчах шатландскі клуб "Рэйнджэрс" у гасцях ашаламіў "Барусію" Дортмунд з лікам 4:2, "Рэал" выйграў у "Зеніта" з Санкт-Пецярбурга з лікам 3:2, а "Шэрыф" перамог "Брагу" з лікам 1:0. «Севілья», «Аталанта» і «Порту» зафіксавалі хатнія перамогі, а «Рэал Сасьедад» згуляў унічыю 2-2 у «Лейпцыгу».

У матчах плэй-оф, каб выйсці ў 1/8 фіналу першай Лігі канферэнцый Еўропы, «Лестэр» спыніў серыю з пяці гульняў без перамог ва ўсіх спаборніцтвах, перамогшы дацкі «Рандэрс» з лікам 4-1, а нарвежскі выскачка Бодо/Глімт разгроміў «Селтык» з лікам 3-1 у Глазга.

Марсэль, ПСВ Эйндховен, венскі "Рапід", Мідтыланд, пражская Славія і белградскі "Партызан" таксама выйгралі стартавы матч.

Матчы ў адказе ў абодвух спаборніцтвах запланаваны на 24 лютага.

ЛІГА ЕЎРОПЫ

Феран Торэс выратаваў нічыю ў складзе Барселоны, рэалізаваўшы пенальці, які быў прызначаны з-за гульні рукой Хуана Хесуса на 59-й хвіліне. Форвард спакойна адправіў галкіпера Алекса Мерэта ў адваротны бок з месца.

Барселона дамінавала ў астатнія 30 хвілін, але не змагла знайсці пераможцу.

Напалі забіў у выніку контратакі пасля таго, як Торэс страціў шанец забіць вароты Барселоны. На іншым канцы Эльіф Эльмас настроіў Пятра Зялінскага на старт у 29-м. Галкіпер "Барселоны" Тэр Штэген выратаваў сваю першую нізкую спробу, але польскі паўабаронца зрабіў адскок у даху варот.

П'ер-Эмерык Абамеянг зрабіў свой першы старт у Барселоне пасля пераходу з Арсенала, але быў задушаны добра арганізаванай абаронай Напалі.

У Дортмундзе Джэймс Тавернье вывеў «Рэйнджэрс» наперад, адправіўшы галкіпера няправільна з месца на 38-й хвіліне пасля таго, як відэаагляд пацвердзіў, што мяч трапіў у руку Дан-Акселя Загаду. Літаральна праз тры хвіліны Альфрэда Марелас падвоіў перавагу гасцей.

У другім тайме «Дортмунд» палепшыўся, але «Рэйнджэрс» цвёрда трымаў каманду. Доўгі рух Джона Лундстрама павялічыў адрыў да 3:0, перш чым ангельскі паўабаронца Джуд Белінгем даў гаспадарам некаторую надзею. Здавалася б, гэта было згасла пасля таго, як Загаду забіў аўтагол, хаця ўдар Рафаэля Герэйра з далёкай дыстанцыі праз восем хвілін ад часу азначае, што ў Дортмунда яшчэ ёсць шанец.

Амерыканскі паўабаронца «Дортмунда» Гіо Рэйна выйшаў на замену пасля перапынку і згуляў толькі другі матч пасля вяртання з пяцімесячнага перапынку з-за траўмы падкаленнага сухажыллі. 19-гадовага Рэйна назвалі ў гонар Джавані ван Бронкхорста, цяперашняга трэнера «Рэйнджэрс» і таварыша па камандзе яго бацькі Клаўдыё Рэйны ў шатландскім клубе з 1999 па 2001 год.

У Санкт-Пецярбургу "Беціс" выглядаў дамінуючым у першыя 20 хвілін. Гвіда Радрыгес галавой забіў у верхні вугал сеткі, каб вывесці іспанскую каманду наперад на васьмі хвілінах, а нападаючы Віліян Хасэ падвоіў перавагу праз 10 хвілін пасля сольнай спробы.

Затым «Зеніт» здзейсніў камбэк, калі Арцём Дзюба скараціў адставанне ад «Зеніта» на 25-й хвіліне, а Малкам зраўняў лік яшчэ праз тры хвіліны. Яшчэ ў першым тайме Андрэс Гуардада аднавіў перавагу "Беціса", які скарыстаўся памылкай у абароне.

Пасля ўражлівага дэбюту "Шэрыфа" ў Лізе чэмпіёнаў, які ўключаў ашаламляльны разгром "Рэала" з лікам 2-1, чэмпіён Малдовы адкрыў сваю кампанію ў Лізе Еўропы з хатняй перамогі над Брагай у Ціраспалі.

Себасцьян Тыль забіў з кропкі ў канцы першага тайма, а Адама Траоре дадаў другую на 83-й у контратацы, калі госці дамагаліся зраўняць лік.

«Севілья» перамагла «Дынама» з Заграба з лікам 3-1 пасля таго, як двойчы забілі за апошнія дзве хвіліны ў першым тайме, у той час як Тоні Мартынес двойчы забіў гол і вывеў «Порту» да хатняй перамогі супраць «Лацыё» з лікам 2:1.

У Бергама абаронца Берат Джысіці таксама двойчы на ​​працягу двух хвілін забіў мяч у другі тайм, каб дамагчыся перамогі над «Алімпіякасам» з лікам 2:1.

ЛІГА КАНФЕРЭНЦЫІ ЕЎРОПА

У другім тайме "Лестэр" забілі галы Харві Барнса, Пэтсана Дакі і Кірнана Дьюсберы-Хола, каб забяспечыць сваю першую перамогу з 8 студзеня.

Бодо/Глімт, які выйграў у "Ромы" Жазэ Маўрынью з лікам 6-1 на групавым этапе, павялічыў лік 2:0 на 55-й хвіліне, а Уга Ветлесен аднавіў сваю клюшку з двума галамі пасля таго, як Дайзен Маэда адыграў адну ў "Селтык".

Нападаючы зборнай Польшчы Аркадзіюш Мілік двойчы забіў гол з розніцай у тры хвіліны ў канцы першага тайма, каб дапамагчы былому чэмпіёну Еўропы "Марселю" перайсці азербайджанскі "Карабах" з лікам 3:1.

ПСВ разграміў Макабі з Тэль-Авіва з лікам 1:0, а форвард Кодзі Гакпо забіў перамогу на 11-й хвіліне.У першай гульні дацкага клуба пасля зімовага перапынку абаронца Джоэл Андэрсан забіў гол, у выніку чаго "Мід'юланд" выйграў над ПАОКам з лікам 1:0.

Венскі "Рапід" выйграў у "Вітэса" з лікам 2:1 пасля галоў форварда Фердзі Друйфа і паўабаронцы Марка Грюля. Калі Філіп Стойкавіч атрымаў сваю другую жоўтую картку на 20-й хвіліне другога тайма, у Вене было 10 чалавек, і госці адыгралі адну з голам Лоіса Опэнды.

"Славія" разграміла "Фенербахчэ" з лікам 3:1 у Стамбуле пасля таго, як Мэрфі Дорлі і Ондрэй Лінгр забілі голы ў двуххвілінным прамежку ў другім тайме. Яе галоўны супернік пражская "Спарта" прайграла дома белградскаму "Партызану" з лікам 1:0.