ПСЖ прайграў у «Нанту» ў 800-м матчы Месі ў клубнай кар'еры

Дзеючы ўладальнік "Залатога мяча" аргентынец Ліянэль Месі, які выступае за "Пары Сен-Жэрмэн", правёў свой 800-ы матч у прафесійнай клубнай кар'еры, але ў юбілейнай для нападаючага гульні яго каманда пацярпела паражэнне ад "Нанта".

Сустрэча 25-га тура чэмпіянату Францыі, якая прайшла ў суботу ў Нанце, завяршылася з лікам 3:1 на карысць гаспадароў. Пераможцы забілі ўсе мячы ў першым тайме — вызначыліся Рандаль Коло-Муані (4-я хвіліна), Кентэн Мерлен (16) і Людовік Блас (45), які рэалізаваў першы пенальці ў вароты ПСЖ у гэтым сезоне лігі 1.

Мбапе на апошняй хвіліне прынёс ПСЖ перамогу над «Рэалам» у плэй-оф ЛЧ Футбол Месі вызначыўся ў юбілейным матчы галявой перадачай, а мяч у гасцей забіў на 47-й хвіліне Неймар. Бразілец пасля мог аформіць дубль, але не рэалізаваў пенальці на 59-й хвіліне. Мяч пасля яго ўдару з 11-метровай адзнакі "намёртва" злавіў брамнік гаспадароў Альбан Ляфон.

ПСЖ пацярпеў сваё другое паражэнне ў сезоне чэмпіянату краіны і першае з 3 кастрычніка 2021 года. "Нант" абарваў бяспройгрышную серыю парыжан на адзнацы ў 15 матчаў (10 перамог, 5 нічыіх).

ПСЖ (59 ачкоў) працягвае лідзіраваць у табліцы лігі 1, а "Нант" набраў 38 балаў і падняўся на пяты радок.

Месі забіў 2-і мяч у чэмпіянаце Францыі і дапамог «ПСЖ» разграміць «Ліль» Футбол Месі дэбютаваў у дарослай камандзе «Барселоны» ў 2003 годзе, і з тых часоў правёў на прафесійным клубным узроўні 800 матчаў, у якіх забіў 679 мячоў і аддаў 274 галявыя перадачы.

Месі — 10-разовы чэмпіён Іспаніі і 7-разовы ўладальнік Кубка краіны ў складзе "Барселоны", таксама аргенцінец з "сіне-гранатавымі" чатыры разы выйграваў Лігу чэмпіёнаў.

У складзе зборнай Аргенціны Месі выйграў Кубак Амерыкі ў 2021 годзе і даходзіў да фіналу чэмпіянату свету-2014. Месі - 7-разовы ўладальнік "Залатога мяча" лепшаму футбалісту свету па версіі France Football.