Зборная Расіі па хакеі ўступіла Фінляндыі ў фінале Алімпіяды

Расія (bbabo.net), - Зборная Расіі прайграла камандзе Фінляндыі ў фінальным матчы мужчынскага хакейнага турніру - 1:2. Лёс сустрэчы вырашыла шайба, закінутая фінамі ў самым пачатку трэцяга перыяду.

Хакейны турнір на ўсіх Алімпіядах лічыцца галоўнай падзеяй. Перамога ў ім ставіць кропку ў выступленні спартоўцаў на Гульнях. Таму ад фіналу Фінляндыя - Расія чакалі толькі перамогі, улічваючы той факт, што ў складзе нашай каманды было дастаткова тых, хто ўжо заваёўваў золата чатыры гады таму.

Для фінскай зборнай сёлетні фінал стаў трэцім у гісторыі і ў абодвух выпадках каманда ў вырашальных матчах саступала. У Калгары-88 яны былі біты цудоўнай зборнай СССР, а ў 2006 годзе прайгралі шведам. І ўсё ж у Пекіне менавіта Суомі лічыліся галоўнымі фаварытамі. Не на баку расійскай зборнай была статыстыка сустрэч. Тры апошнія матчы на ​​Алімпіядах зборная Расіі фінам уступіла.

Трэнерскі штаб зборнай Расіі даверыў месца ў варотах Івану Фядотаву, які ва ўсёй красе праявіў сябе ў булітнай серыі супраць Швецыі ў паўфінале, сур'ёзных перамен у склад трэнерскі штаб на чале з Аляксеем Жамновым уносіць не стаў.

Відавочна, што чакаць ад фіналу яркага атакавалага хакея не трэба было. Каманды вызнаюць падобны стыль гульні, больш працуючы на ​​лёдзе ў ціск, з хуткімі і небяспечнымі контратакамі.

Фіны пачалі сустрэчу больш актыўна, ствараючы моманты ля брамы Фядотава. Але не самае патрэбнае выдаленне Ханеса Бьернінена за нашай брамай правяло ў галу. Міхаіл Рыгоранка амаль з кола ўкідвання шанцаў галкіперу Хары Сяцеры не пакінуў.

Самым трывожным момантам стала выдаленне Даміра Шарыпзянава. Фіны нагняталі небяспека ў варот Фядотава, але галкіпер і яго партнёры ваявалі мужна. Першы перыяд так і завяршыўся з лікам 1:0.

Пасля перапынку малюнак гульні не змяніўся. Фіны працягвалі больш атакаваць, і гэта прынесла вынік. Віле Покка нанёс кідок амаль ад сіняй лініі і Фядотаў, зачынены гульцамі абедзвюх каманд, шайбу ўбачыў толькі ў варотах.

Толькі зборная Расіі прыйшла ў сябе пасля прапушчанай шайбы, як атрымала новае выпрабаванне - Кірыл Сямёнаў зарабіў выдаленне. Хоць у такіх гульнях часцяком менавіта гульня ў няроўных складах і становіцца вырашальным фактарам. Але расейцы зноў выстаялі, заблакаваўшы амаль усе кідкі па варотах Фядотава.

У астатні час каманды абменьваліся атакамі, але да рэальных галявых момантаў справа не дайшла.

А вось у самым пачатку трэцяга перыяду фіны выйшлі наперад. Пасля кідка Марка Антылы Б'ернінен падставіў клюшку - 2:1. Камандзе Жамнава прыйшлося актыўна атакаваць. І па варотах Сацеры нарэшце-то сталі часцей кідаць - галкіпер фінаў выратоўваў. І ўсё ж крэатыву зборнай Расіі відавочна не хапала - у нападзе каманда дзейнічала даволі прамалінейна.

Зборная Расіі зладзіла вырашальны штурм, зняла варатара, але адыграцца было не наканавана. Фінскія хакеісты ўпершыню ў гісторыі выйгралі Алімпіяду, а каманда Аляксея Жамнава здавольваецца срэбрам.