Закрыліся зімовыя гульні ў Пекіне

Фінляндыя перамагае расейцаў за першае хакейнае золата

ПЕКІН, 20 лютага (bbabo.net): Куча завалаў для фігурнага катання, утвораная расейскімі няправільнымі паводзінамі. Новы чэмпіён Кітая — з Каліфорніі. Амерыканскі лыжнік-ас, які пахіснуўся і пайшоў дадому з пустымі рукамі. Канец алімпійскай лініі для самага вядомага сноўбардыста ў свеце. Усё ўнутры анты-COVID «замкнутага цыклу», які забяспечвае аўтарытарны ўрад Кітая. Тэрарыум зімовых Гульняў у Пекіне 2022 года завяршыўся ў нядзелю, завяршыўшы беспрэцэдэнтную азіяцкую алімпійскую тройку і адправіўшы самае глабальнае спартыўнае мерапрыемства планеты на Захад у агляднай будучыні, без шанцаў вярнуцца ў гэты куток свету прынамсі да 2030 года. Гэта было дзіўна. Было бязладна і ў той жа час неяк стэрыльна. Ён кантраляваўся і калібраваны такім чынам, што мог зрабіць толькі Кітай Сі Цзіньпіна. І ён быў саквестраваны ў «бурбалку», якая трымала ўдзельнікаў і горад вакол іх - і, адпаведна, спарадычна назіраючы свет - на адлегласці выцягнутай рукі.

Германія выйграла золата ў дзевяці з іх і ўзяла 16 медалёў у агульным заліку. У астатнім свеце разам узятыя 14 медалёў у слізгаценні. У нядзелю Ёханес Лохнер выйграў срэбра для Германіі, а бронзу атрымаў Джасцін Крыпс з Канады. Хантэр Ччч быў 10-м у ЗША, а Фрэнк ДэльДука стаў 13-м. Тэрэза Ёхауг з Нарвегіі выйграла мас-старт на дыстанцыі 30 кіламетраў сярод жанчын і стала сваім трэцім золатам на Алімпіядзе ў Пекіне. Змагаючыся з моцным ветрам і высокай тэмпературай, яна выйшла наперад у пачатку гонкі і пратрымалася, фінішаваўшы за 1 гадзіну 24 хвіліны і 54 секунды. Ёхаўг таксама выйграў скіатлон і класічную гонку на 10 кіламетраў. Амерыканка Джэсі Дыгінс трымала ўстойлівы крок за нарвежцам, калі парывы ​​хлынулі па трасах, збіваючы лыжнікаў. Яна перасекла фінішную рысу на 1 хвіліну і 43,3 секунды ад Ёхаўг і выйграла срэбра. Яна ўжо стала першай амерыканкай, якая выйграла медаль у індывідуальным гонцы, калі заняла бронзу ў спрынце раней на Гульнях у Пекіне. Бронзу заваявала фінка Керту Нісканен з адставаннем на 2 хвіліны 33,3 секунды.