Спорт Навіны

Ліверпуль апускае Брайтан, каб рухацца ў межах трох ачкоў ад Ман Сіці

Дыяс адкрыў лік у першым тайме, а Салах забіў пенальці пасля перапынку на стадыёне Amex

Падмакі Юргена Клопа выйгралі ў апошніх васьмі гульнях лігі, захоўваючы ціск на Сіці

БРАЙТАН, Вялікабрытанія: Ліверпуль скараціў адставанне ад лідара Прэм'ер-лігі Манчэстэр Сіці да трох ачкоў, калі Луіс Дыяс і Махамед Салах выйгралі ў суботу над Брайтанам з лікам 2:0.

Дыяс адкрыў лік у першым тайме, а Салах забіў пенальці пасля перапынку на стадыёне «Амекс».

Падапечныя Юргена Клопа выйгралі ў апошніх васьмі гульнях лігі, захоўваючы ціск на Сіці, а чэмпіёны згуляюць у панядзелак у Крыстал Пэлас.

У той час як Сіці знаходзіцца ў выдатнай форме, гарачая серыя Ліверпуля не менш уражлівая.

«Чырвоныя» забілі 21 гол і толькі двойчы прапусцілі ў сваёй пераможнай серыі, у той жа час упершыню за гэты тэрмін захавалі трэцюю лігу запар у чыстым полі.

Калі Салах ператварыўся з месца, гэта зрабіла Ліверпуль толькі другім клубам, які забіў 2000 галоў у Прэм'ер-лізе, пераймаючы Манчэстэр Юнайтэд.

Салах чацвёрты раз дасягнуў 20 галоў у сезоне Прэм'ер-лігі, прычым яго апошні ўдар нанёс у патрэбны час на фоне напружаных перамоў па кантракту.

Клоп заявіў у пятніцу, што ад Салаха залежыць, ці падпіша ён новую здзелку, пасля чаго агент форварда Егіпта напісаў серыю смяшлівых смайлікаў праз некалькі хвілін.

Цяперашняя здзелка Салаха дзейнічае да канца наступнага сезона, і раней ён заяўляў, што яго будучыня знаходзіцца ў руках Ліверпуля, і ён не просіць «вар'яцкіх рэчаў».

Яго доўгатэрміновая каштоўнасць для «Ліверпуля» велізарная, але больш непасрэдную заклапочанасць Клопа будзе выклікаць стук, з-за якога яго замяніў Дыого Жота неўзабаве пасля яго першага гола ў чатырох гульнях.

У сераду нас чакае тэставая паездка ў Арсенал, а затым чвэрцьфінал Кубка Англіі ў Нотынгем-Форсце, Клоп спадзяецца, што яго зорка хутка вылечыцца.

"Ліверпуль", пераследуючы беспрэцэдэнтную чацвёрку, пацярпеў толькі трэцюю паразу ў гэтым сезоне ад міланскага "Інтэра" ў матчы-рэваншы 1/8 фіналу Лігі чэмпіёнаў у сярэдзіне тыдня.

Але Клоп настойваў на тым, што яго гульцы настолькі няўдачлівыя, што яны павінны былі неадкладна адрэагаваць на пройгрыш Інтэра, што ў любым выпадку не перашкодзіла ім выйсці ў чвэрцьфінал па сукупным выніках.

Ацэнка немца аказалася правільнай пасля ажыўленага старту ў Брайтане, у якім Ніл Мопэй нанёс удар міма варот, а Леандра Тросар нанёс удар прама ў Алісана Бекера.

Ліверпуль адказаў рашуча, і Салах выбраў Садыё Мане, чые намаганні з блізкай дыстанцыі былі адбіты галкіперам Брайтана Робертам Санчэсам.

Каманда Клопа выйшла наперад на 19-й хвіліне, калі Дыяс кінуўся на ідэальна ўзважаную перадачу Джоэла Маціпа і адважна накіраваўся ў пустыя вароты, калі Санчэс кінуўся са сваёй лініі, збіваючы калумбійца з небяспечным высокім выклікам у працэсе.

Дыяс не змог адсвяткаваць, бо корчыўся на газоне пасля таго, як яго зачапіла нагой Санчэса ў грудзі, але галкіпер нечакана пазбег чырвонай карткі пасля праверкі VAR.

За другім голам Дыяса пасля падпісання з «Порту» у студзені амаль рушыў услед гол Салаха, чый пранікнёны выбух скончыўся нізкім драйвам, які прымусіў Санчэса выратавацца на сваёй блізкай штанге.

Неўзабаве пасля перапынку Тросар марнатраўна стрэліў з пасу, які разбіваў абарону Мопэ.

Салах ледзь не прымусіў яго заплаціць за гэты промах адхіленым намаганнем, якое трапіла на перакладзіну.

"Ліверпулю" не пашанцавала з гэтай нагоды, але яны падвоілі перавагу на 61-й хвіліне.

Удар Набі Кейта быў заблакіраваны рукой Іва Бісума, які прапусціў пенальці, які Салах з лёгкасцю праехаў міма Санчэса, каб захаваць чэмпіёнскую гонку.