Камерунцы ў дадатковы час абгулялі алжырцаў і выйшлі на чэмпіянат свету па футболе.

Баку, 30 сакавіка,

Каманда Камеруна з лікам 2:1 у дадатковы час абгуляла зборную Алжыра ў матчы ў адказ фінальнага раунда афрыканскага адборачнага турніру і выйшла на чэмпіянат свету па футболе 2022 года ў Катары. Сустрэча прайшла ў Блідзе (Алжыр).

Як паведамляецца, асноўны час завяршыўся з лікам 1:0 на карысць камерунцаў, у якіх гол забіў Эрык Шупа-Мотінг (22-я хвіліна). У дадатковы час у складзе зборнай Алжыра вызначыўся Ахмед Туба на 118-й хвіліне, у камерунцаў мяч на рахунку Карла Тока Экамбі (120+4). На 98-й хвіліне суддзя пры дапамозе сістэмы відэаасістэнта рэферы (VAR) адмяніў гол алжырца Іслама Слімані. Першая гульня завяршылася перамогай каманды Алжыра з лікам 1:0.

У іншых матчах адборачнага турніру зборная Марока абыграла каманду ДР Конга з лікам 4:1 і выйшла на чэмпіянат свету. Першая гульня завяршылася ўнічыю - 1:1. Зборная Туніса згуляла ўнічыю з лікам 0:0 з малійцамі і таксама кваліфікавалася на чэмпіянат свету. У першай сустрэчы тунісцы абгулялі зборную Малі з лікам 1:0.

Зборная Камеруна прымала ўдзел у чэмпіянатах свету сем разоў, апошні - у 2014 годзе. Найлепшым дасягненнем каманды з'яўляецца выхад у чвэрцьфінал у 1990 годзе. Камерунцы з'яўляюцца афрыканскімі рэкардсменамі па колькасці ўдзелаў у фінальных стадыях чэмпіянатаў свету.

Чэмпіянат свету пройдзе з 21 лістапада па 18 снежня. На турнір ужо адабраліся каманды Германіі, Даніі, Францыі, Бельгіі, Харватыі, Іспаніі, Сербіі, Англіі, Швейцарыі, Нідэрландаў, Партугаліі, Польшчы, Бразіліі, Аргенціны, Эквадора, Уругвая, Ірана, Паўднёвай Карэі, Саудаўскай Аравіі, Японіі, Канады, , Ганы, а таксама зборная Катара ў якасці краіны, якая прымае турнір.