Севілья перамагла Хетафе з лікам 1:0, каб застацца побач з лідарам Рэалам.

Севілья захавала сваю дынаміку ў іспанскай лізе ў нядзелю, атрымаўшы перамогу над Хетафэ з лікам 1:0, каб застацца побач з лідэрам Рэалам.

Рафа Мір стаў пераможцам у першым тайме, каб перанесці Севілью на пяць ачкоў ад Мадрыда з гульнёй у запасе. У суботу Мадрыд абыграў дома Валенсію з лікам 4:1.

Гэта была пятая перамога ў апошніх шасці матчах для Севільі, з адзінай няўдачай - хатняй нічыёй супраць Барселоны, калі Севілья гуляла большую частку другога тайма з 10 мужчынамі.

Дамагаючыся свайго першага чэмпіёнскага тытулу ў лізе пасля адзінага трыумфу ў 1945-46 гадах, Севілья не перамагае ў лізе пасля паразы ад Мадрыда ў лістападзе.

«Мы пастараемся захаваць гэты дынамічны матч за матчам, а потым паглядзім, што будзе, калі ўсё скончыцца», — сказаў Мір.

У апошнім туры Хетафе ашаламіў Мадрыд з лікам 1:0. Ён быў непераможным на працягу шасці раўндаў запар - серыя, якая вывела каманду з зоны вылету пасля дрэннага пачатку сезона. Ён застаўся на 16-м месцы, у двух ачках ад зоны вылету.

Гэта была шостая перамога Севільі запар у чэмпіянаце супраць Хетафе, і ўсё без саступак.

Гаспадары адкрылі лік на стадыёне Рамон Санчэс-Пісхуан акуратным адваротным голам Міра з блізкай адлегласці на 22-й хвіліне пасля добрага праходу Лукаса Акампаса праз правы фланг.

Мір перанакіраваў навес Акампаса, і мяч ледзь прайшоў міма ног абаронцы і трапіў пад рукі галкіпера Хетафе Давіда Сорыя.

«Я не чакаў, што Мір дацягнецца да мяча, і я спазніўся, спрабуючы дацягнуцца да яго», — сказаў Сорыя, былы галкіпер «Севільі». «Гэта была прыкрая памылка. Так бывае”.

Мір залічыў два галы ў афсайд, па адным у кожным тайме.

Абаронца Севільі Жуля Кундэ прыйшлося замяніць у перапынку з-за траўмы.

Севілья атрымала перамогу, нягледзячы на ​​тое, што гуляла без галкіпера Ясіна Буну і нападнікаў Юсэфа Эн-Несіры і Муніра Эль Хададзі, якія выступаюць са зборнай Марака на Кубку афрыканскіх нацый.

БЭТІС ТРЫМАЕЦЦА

Рэал Бэціс, які займае трэцяе месца, згуляў унічыю 1:1 на "Райо Вальекана", нягледзячы на ​​тое, што прайграў з 33-й хвіліны пасля чырвонай карткі абаронцы Алекса Марэна.

Райо ўступіў у матч з лепшым дамашнім рэкордам у лізе, атрымаўшы восем перамог і адну нічыю.

"Бэтыс" Мануэля Пелегрыні вывеў наперад з голам Серхіа Каналеса ў дадатковы час у першым тайме. Гаспадары зраўнялі лік з Іванам Балю ў 70-м.

"Бэтыс" адстае ад "Севільі" на 10 ачкоў. Райо сёмы.

Атлетыка Мадрыд, які заняў пятае месца, пазней наведаў Вільярэал без Антуана Грызмана пасля таго, як у сярэдзіне тыдня ў матчы Кубка Каралеўства ён зноў пашкодзіў правае сцягно. Вільярэал выйграў чатыры запар у лізе, забіўшы па пяць галоў у кожнай з апошніх дзвюх перамог.

Мідтабл Атлетык Більбао наведвае Алавес у дэрбі Краіны Баскаў, а Кадыс гуляе ў Осасуне.

Пасля гэтага раўнду "Атлетыка" і "Атлетык" далучацца да Мадрыда і "Барселоны" ў Суперкубку Іспаніі, які пройдзе ў Саудаўскай Аравіі.

"Барселона" згуляла ўнічыю 1-1 супраць Гранады ў лізе ў суботу.