Ньюкасл прыніжаны Кембрыджам у Кубку Англіі, трымаючы Лестэр праз

Змагары Прэм'ер-лігі "Ньюкасл" намацаў сваю новую фінансавую мускулатуру, падпісаўшы ў пятніцу абаронцу Англіі Кірана Трып'ера з мадрыдскага "Атлетыка", і ён дэбютаваў перад натоўпам у Сэнт-Джэймс Парк. Але сціплы Кембрыдж не спалохаўся, калі Джо Айрансайд забіў гол у другім тайме, а брамнік Дзімітар Мітаў зрабіў серыю сэйваў, каб дамагчыся казачнай перамогі, якую 5000 прыезджых фанатаў адзначылі ў экстатычнай форме.

Балгарскі галкіпер Мітаў зрабіў неверагодны сэйв у кампенсаваны час, каб пазбавіць Джолінтана зраўняць лік, а бок Эдзі Хоў быў асвішчаны ў апошні свістку, калі сезон у Ньюкасла ішоў ад дрэннага да горшага. «Я павінен гуляць тут, і гэта тое, пра што я марыў. Алан Шырэр быў маім героем, я рос, абагаўляючы яго - цяпер я стаў пераможцам у Сэнт-Джэймс-Парку», - сказаў Айрансайд. «Гэта важны дзень для клуба».

Лестэр, які ашаламіў "Чэлсі" ў фінале мінулага сезону, каб упершыню выйграць спаборніцтвы, вітаў назад былога мэнэджара, які выйграў тытул, Клаўдыё Раньеры, але не праявіў яму сімпатыі ў дамінантным паказе, які перапыніў толькі збой пражэктара. Юры Тылеманс вывеў іх наперад з пенальці, а Джэймс Мэдысан зрабіў лік 2:0. Жаао Пэдра адказаў за Уотфард, але галы ў другім тайме Харві Барнса і Марка Олбрайтана забяспечылі месца Лестэра ў розыгрышы чацвёртага раўнду. «Чэлсі» быў клінічны супраць «Чэстэрфілда» з Ціма Вернерам, Калумам Хадсан-Одоі, Лукаку і Андрэасам Крыстэнсэнам у вароты ў прадказальна аднабаковым першым тайме.

Хакім Зіех зрабіў лік 5-0, але Аквасі Асантэ з Чэстэрфілда вывеў тысячы прыезджых фанатаў у ашаленасць з суцяшальным голам. Бэрнлі стаў першым пацярпелым у Прэм'ер-лізе ў трэцім раўндзе, калі яны прайгралі Хадэрсфілд Таун з лікам 2-1, для якога Мэці Пірсан узначаліў позна пераможца.

Мэнэджэр «Эвертана» Рафа Бенітэс атрымаў невялікую перадышку, калі яго каманда абыграла «Хал Сіці» з лікам 3-2, адстаючы на ​​першай хвіліне — Андос Таўнсенд забяспечыў сваёй камандзе толькі другую перамогу ў 13 матчах у дадатковы час. "Крыстал Пэлас" перайшоў ад забітага гола да паніжэння, каб выйграць з лонданскім супернікам "Мілвол" з лікам 2-1 з галамі Майкла Оліза і Жана-Філіпа Матэта, а "Брэнтфард" атрымаў камфортную перамогу ў гасцях з "Порт Вэйл" з лікам 4-1 дзякуючы хет-трыку Браяна Мбьюма. Брайтан энд Хоўв Альбіён перайграў чэмпіёнаў за павышэннем у Чэмпіянаце з Вест Бромвіч Альбіён з лікам 2-1 пасля дадатковага часу на "Хоторнс". Дзесяць чалавек Саўтгэмптан атрымаў перамогу з лікам 3-2 пасля дадатковага часу ў матчы другога ўзроўню Суёнсі Сіці --- у гульні на пустым стадыёне з-за абмежаванняў COVID-19 ва Уэльсе. Шэйн Лонг стаў пераможцам за Saints, які згуляў 90 хвілін з чалавекам менш пасля таго, як Ян Валерый атрымаў чырвоную картку.

Кідэрмінстэр выжыў: Ніжэйшая ліга Кідэрмінстэр Харыерз, каманда з самым нізкім рэйтынгам у трэцім раўндзе, выклікала шок, калі клуб шостага ўзроўню перамог Чэмпіёншып Рэдынг з лікам 2-1. «Я затрымаўся на словах», - сказаў менеджэр Рас Пэн пасля таго, як яго бок пераадолеў адрыў у 79 месцаў у англійскай футбольнай лесвіцы. «Я так ганаруся гульцамі і футбольным клубам». У нядзельным чацвёртым раўндзе "Борэхэм Вуд" перайграў АФК Уімблдон з лікам 2-0.

Кембрыдж, 16-ы ў Лізе 1, зняў навагодні аптымізм у Ньюкасле, для якога падпісанне Трып'е, верагодна, стане першым у студзені для клуба, набытага Дзяржаўным інвестыцыйным фондам Саудаўскай Аравіі ў кастрычніку. Часам ім пашанцавала, і Мітаву трэба было падзякаваць за некалькі сэйваў, адзін з якіх быў дзіўным намаганнем адмовіць Джэйкабу Мэрфі, у той час як Фабіян Шар з Ньюкасла не забіў гол. Але Кембрыдж заўсёды быў пагрозай, і Айрансайд стрэліў з блізкай адлегласці на 56-й хвіліне, і гэтага аказалася дастаткова, каб забяспечыць вялікі шок у дзень. «Я не думаю, што ў нашым стаўленні было што-небудзь дрэннае, мы проста не змаглі забяспечыць якасць, каб забіць», - сказаў Хоу.