Jota Silence Emirates, Ливърпул до финал за Купата на лигата

Лондон, - Диого Жота заглуши публиката на стадион "Емирейтс" в Лондон в четвъртък (20.1.2022 г.) с двата си гола, които доведоха Ливърпул до победа с 2:0 над Арсенал в полуфиналния реванш за Купата на Англия.

Двата гола на Джота едновременно накараха Ливърпул да си осигури билет за Уембли, въоръжен с обща победа с 2-0, за да се яви на финала срещу Челси на 27 февруари в първенството, известно още като EFL Cup.

Ливърпул се представи като Арсенал на Анфийлд миналата седмица, като имаше тенденция да бъде под по-голям натиск от домакините. Но разликата е, че червените са в състояние да представят по-остра атака.

Реми без голове миналата седмица се превърна в положителна инжекция за духа на отбора на Микел Артета, който изглеждаше да атакува в началото на мача и получи възможност за свободен удар недалеч от наказателното поле в шестата минута на мача.

Александър Лаказет, който стана палач, успя да победи вратаря Каоимхин Келехер с изпълнение на свободен удар, за съжаление топката накрая се удари в напречната греда.

Ливърпул, който бавно се опитваше да се измъкне от напрежението, успя да намери топката в мрежата на домакините чрез Жоел Матип в 13-ата минута, за съжаление той вече беше в положение на засада, когато отби удара на Фабиньо с глава.

Шест минути по-късно Ливърпул наистина поведе, когато Джота заобиколи Такехиро Томиясу, след като взе пас от Трент Александър-Арнолд, преди да отправи относителен удар, но той влезе във вратата, когато линията на погледа на вратаря Арън Рамсдейл беше блокирана от Киърън Тиърни и Бен Уайт.

След този гол Ливърпул беше сравнително по-добър в поддържането на владението на домакините и успя да поддържа преднина от 1-0 до полувремето.

След почивката Арсенал все по-нетърпеливо да създаде инерция и се доближи до изравняване, когато Лаказет вдигна центриране на Алберт Локонга, но той беше строго охраняван от Върджил ван Дайк и не можа да изпусне точен удар.

В различен край, младият талант на Ливърпул Кайде Гордън трябваше да удвои преднината на гостите две минути по-късно, когато взе доброто отдръпване на Джота, но му липсваше самообладание и ударът му рикошира над гредата.

Ибрахима Конате, който влезе едва в началото на второто полувреме за Джоел Матип, имаше следващата възможност за Ливърпул в корнер от центриране на Александър-Арнолд, но ударът му с глава срещна гредата.

Амбицията на Арсенал да атакува не бе съпоставена с дисциплината на защитата им, така че в 77-ата минута Джота се измъкна от контрол, получавайки пас на Александър-Арнолд и прокара топката над тялото на Рамсдейл.

Първоначално голът беше посрещнат със знаци за офсайд от линията, но след VAR Габриел Магалхаес се намеси, за да види Джота отстрани и Ливърпул всъщност удвои преднината си пред Арсенал.

Подобно на "Анфийлд", Арсенал също трябваше да завърши мача само с 10 души, защото Томас Партей беше изгонен от съдията Мартин Аткинсън в 90-ата минута, след като получи втори жълт картон.

Жълтият картон дойде на около три минути след първия жълт картон на Партей, а халфът на Гана е играл само около 15 минути, откакто влезе за Емил Смит-Роу.