APL. Ливърпул победи Кристъл Палас, Брайтън спаси в мача с Лестър

Баку, 24 януари,

Като част от двадесет и третия кръг на английската Висша лига, Манчестър Юнайтед се изправи пред поредното трудно изпитание пред очите на родните си фенове на Олд Трафорд - домакинска конфронтация срещу лондонския Уест Хем, който беше само на две точки пред Червените дяволи, така че определено не може да се чувства безопасно. Освен това отборът на Ралф Рангник имаше игра в ръка, което само повиши залога в целодневната им конфронтация с чуковете, тъй като място в първите четири отбора в страната беше заложено.

Както бе съобщено, домакините през първото полувреме на мача ни надиграха уверено противниците в почти всички възможни компоненти, но това по никакъв начин не се отрази на ситуацията на таблото. Какво да кажа, че главният съдия Джонатан Мос дори не добави нито минута към основното време на началното полувреме, което е съобразено с духа на играта. Топката беше постоянно в движение, тъй като и двете страни нямаше смисъл дори да включват активен натиск върху чужда половина.

Уест Хем предпочете да прехвърли правото да се разпорежда с топката в полза на съперниците, а самият той потъна в дълбока защита с постоянно блокиращия Деклан Райс върху предпазната мрежа на свободните зони. Единственият момент, който отборът на Рангник успя да създаде на този фон, беше неуспешен опит на Роналдо да затвори обещаващото предлагане на Бруно Фернандеш от левия фланг към зоната пред вратаря.

Кристиано обаче се опита да се вкопчи в последния не заради този епизод, а заради падането му в битката срещу Zoom в следващата подобна ситуация пред портите на други. Цялото това действие изглеждаше доста комично, но тълпата на Олд Трафорд и пред телевизионните екрани трябваше по някакъв начин да се забавлява, освен безвкусния контрол на топката. Уест Хем не претендираше за нищо по отношение на атака.

След почивката Юнайтед бързо влезе в игра с възможност за гол на Фред, който тества реакцията на Ареола с удар под гредата в близкия ъгъл от левия фланг на наказателното поле в 50-ата минута. Тогава дори изглеждаше, че тази игра може да протече по съвсем различен сценарий, а ударът на Боуен скоро само затвърди предположението ни. Уест Хем леко повдигна линията на защита към другата страна на терена, така че си позволиха да контролират темпото на срещата не по-зле от опонентите преди.

Отборите обаче не успяха да запазят напълно положителната динамика. Домакините допуснаха много грешки в пасове пред чужд свободен удар, но "чуковете" все пак мислеха повече за защитата на собствената си врата и не реализираха редки епизоди в сетовете. В края на мача тимът на Дейвид Мойс можеше коренно да промени впечатлението си за себе си, но завършването на корнер от десния фланг на близката греда с удар с глава на Соучек в далечния ъгъл не мина.

Юнайтед на практика нямаше предпоставки да отговори с ударна атака от своя страна, а смените на Марсиал и Рашфорд изглеждаха като изстрели в млякото от Рангник. Смешно е, но във връзка с действията на Кавани в третата добавена минута именно това трио осигури попадението за техния отбор. Рашфорд от спорна позиция стреля празна врата от вратаря, след центриране на уругваеца можеше да влезе в засада, но ВАР потвърди целта. Няма нужда да се спори с това. Както и с предимството на "червените дяволи" в хода на този мач.

В следващия кръг Манчестър Юнайтед ще играе като гост срещу Бърнли, а лондонският Уест Хем ще приеме Уотфорд на своя терен.

В рамките на 23-ия кръг на английската Висша лига завършиха три мача.

Ливърпул победи Кристъл Палас с 1:3 при гостуването.

Мърсисайдци отбелязаха два пъти вече през първото полувреме на мача. В 8-ата минута на срещата Ван Дайк след пас в наказателното поле на Робъртсън прати с глава топката в десетката. В 32-та минута дойде ред на Окслейд-Чембърлейн. Халфът нанесе силен удар в левия ъгъл на вратата и топката от гредата влетя в мрежата.

Домакините успяха да си върнат една топка в 55-ата минута на срещата. Матета изведе Одсон Едуар на празната врата и французинът не пропусна - 1:2. Но на 89 Фабиньо вкара третия гол за червените.

Лестър раздели точки у дома с Брайтън (1:1).

Патсън Дака откри резултата в началото на второто полувреме, а в края на срещата Брайтън се върна с усилията на Дани Уелбек.

Манчестър Сити на гостуване игра наравно със Саутхемптън (1:1).

Резултатът в мача бе открит още в седмата минута на срещата. Домакините неочаквано пристъпиха напред. Редмънд намери топката в наказателното поле и сам можеше да я изстреля, но даде топката на Уокър-Питърс, който стреля в левия ъгъл - 1:0.

Сити премина активно през второто полувреме, а шансовете им все пак се превърнаха в отбелязан гол. Лапорт отвърна на пас на Де Бройне в наказателното поле, и удари с глава вратата на Форстър - 1:1.

Така „светците“ прекъснаха 12-мачовата победна серия на „гражданите“ във Висшата лига.