Египет възразява срещу избрания рефер за полуфиналите на Афкон

КАИРО, 2 февруари (AP): Египет подаде жалба до Африканската футболна конфедерация срещу назначаването на гамбийски съдия за мача на Фараоните срещу Камерун в полуфиналите на Купата на африканските нации в четвъртък. Египетската футболна асоциация не даде мотиви за жалбата си срещу Бакари Гасама, един от най-известните рефери в Африка. Той съди загубата на Фараоните с 1:0 от Нигерия в груповата фаза. 42-годишният Гасама е известен на египетските фенове с това, че съди победата на Фараоните с 2:1 над Конго през октомври 2017 г., която класира Египет за Световното първенство в Русия през 2018 г. За първи път от близо три десетилетия те се класираха за турнира. Египет, който спечели Купата на Африка рекордните седем пъти, подаде жалба късно във вторник.

Представители на Египетската футболна асоциация и Африканската футболна конфедерация не бяха на разположение за коментар. Фараоните се класираха за полуфиналите, като победиха Мароко с 2-1 благодарение на гол и асистенция на звездата му Мохамед Салах. Домакинът Камерун напредна с победа с 2:0 над Гамбия. Гасама също така е реферирал много мачове за египетските гиганти, Ал Ахли и Замалек, в турнирите от Африканската Шампионска лига, като някои от тях предизвикаха спорове в лудата от футбол нация. В мача в четвъртък ще участват двата най-успешни отбора в историята на Купата на Африка с 12 титли между тях. Това ще бъде повторение на финала от 2017 г., когато Камерун спечели петата си купа и 11-ата среща между двете тежки категории в историята на турнира, според CAF. Египет разчита в голяма степен на звездата на Ливърпул Салах, който все още търси първа голяма титла със своята страна след последното им първенство за Купата на Африка през 2010 г. Камерун се надява нападателят Винсент Абубакар, водещ голмайстор на турнира до момента с шест гола, може да поведе домакините до финала на 6 февруари.