Неуспех на Саудитска Арабия, късмет на ОАЕ: 5 неща, които научихме от последния кръг от азиатските квалификации за Световното първенство през 2022 г.

Равенството на Оман с Австралия облекчава болката от загубата на Green Falcons от Япония, докато ОАЕ все още се държат на място в плейофа въпреки поражението от Иран

Остават осем квалификации за Световно първенство и остават още две. Пътят до Катар 2022 беше дълъг, но почти приключи. Въпреки загубата на Саудитска Арабия от Япония, хората на Ерве Ренар имат много предимство, за да се върнат и да се класират за тазгодишните финали, докато ОАЕ се вкопчват в плейофното място.

Ето пет неща, които bbabo.net научи от екшъна във вторник в азиатските квалификации.

1. Саудитска Арабия пропусна Салман Ал-Фарадж

Загубата на Саудитска Арабия с 2:0 от Япония в Сайтама може да се дължи на редица фактори. Дългото пътуване на изток нямаше да помогне и напускането на халфа Абдулелах Ал-Малки чрез контузия през първото полувреме също беше удар.

Отсъствието на Салман Ал Фарадж обаче беше по-голям проблем. Саудитска Арабия беше втората най-добра през целия мач. Беше поразително, че треньорът на Япония Хаджиме Мориясу позволи на гостите да имат повече топка и скоро стана ясно, че това е ефективна тактика, тъй като Саудитска Арабия не успя да създаде шанс за бележка.

Ако звездата на Ал-Хилал, с копринената си страст и впечатляваща визия, беше на терена, тогава със сигурност Зелените соколи биха могли да навредят поне малко на Samurai Blue. Ал-Фарадж също осигурява хладна глава - имаше някои горещи моменти, особено в началото на играта - и можеше да забави нещата в средата.

Пътуването до Япония винаги щеше да бъде най-трудното за Саудитска Арабия, но следващия път, когато се върнат в Източна Азия, за решаващия мач с Китай през март, Ал-Фарадж трябва да е напълно готов. Той ще бъде необходим.

2. Саудитска Арабия дължи огромна благодарност на Оман и Абдула Фаваз

Оман отвърна на два пъти, за да задържи Австралия до равенство 2-2 в Маскат и по този начин направи пътя на Саудитска Арабия към Катар много по-лесен, тъй като те остават на четири точки пред третия Socceroos с оставащи два мача.

Поради резултата на Оман, ако Зелените соколи спечелят в Китай през март, те ще се класират. Толкова е просто. Освен това, ако Австралия загуби от Япония в същия ден, Саудитска Арабия ще се класира, независимо какво се случва в Китай.

Оман беше вторият най-добър за първото полувреме, но винаги беше в играта и след това изравни скоро след рестартирането.

Червените няма да получат нищо от групата, както се очаква, когато са наоколо Саудитска Арабия, Япония и Австралия. Това беше жалко. Ако Оман беше изтеглен в група А, те щяха да са на трето място и да очакват с нетърпение плейофите.

Оман беше по-добър от ОАЕ, Ливан, Ирак и Сирия и заслужава повече за усилията си.

3. ОАЕ според изречението на Наполеон

Френският военен гений каза, че предпочита щастливите генерали пред добрите. Той би бил доволен от Берт ван Марвейк в момента, въпреки че ОАЕ загубиха с 1:0 от Иран.

След последователни победи и след като Иран вече се класира, пътуването до Техеран не трябваше да бъде толкова обезсърчително, както обикновено. И все пак, въпреки че Иран играе почти през цялото второ полувреме с 10 души, ОАЕ ще смятат, че е трябвало да създадат още няколко проблема на домакините.

Голът обобщи голяма част от представянето, като Мехди Тареми реагира много по-бързо на пусната топка в зоната и стреля към дома. Иран беше малко по-бърз и по-остър.

Но белите, които не са впечатлили на този етап, се радват на късмет и изглеждат доста сигурни в надпреварата за третото място и плейофите. Равенството 1-1 между Ирак и Ливан им запазва три точки чисти в третия и ще бъде осигурено, ако победят Ирак в следващия мач.

След поредица от несигурни изпълнения, ОАЕ с готовност ще приеме този сценарий.

4. Ирак трябва да помисли за посоката след уволнението на треньора

Без победи в осем мача след равенство 1-1 с Ливан, не беше изненадващо да чуем съобщения от Багдад, че Ирак е уволнил Желко Петрович, който точно миналата седмица обещаваше дългосрочни ползи на феновете.

Краткосрочните резултати обаче бяха твърде лоши. Това, че лъвовете от Месопотамия все още не са вкусили победата на този етап, е огромно разочарование, дори като се има предвид факта, че все още нямат право да играят домакински мачове у дома. Срещу Ливан те имаха шансове за победа, но отборът все още играе като група.

Къде е Ирак, който победи Иран в предишния кръг на квалификациите и изглеждаше готов да даде добър старт на квалификацията за Световното първенство? На този етап ги няма никъде.

5. Сирия няма оплаквания, докато Ливан все още е в нея

Загубата на Сирия с 2:0 от Южна Корея в Дубай ги оставя в основата на група А само с две точки. Това е далеч от отбора, който стигна до плейофите на път за Русия. Въпреки че имаха ранен гол срещу Корея, изключен за офсайд, източноазиатците бяха превъзходни във всички области на терена, особено през второто полувреме, когато започнаха да намират своето моджо.

Сирия загуби част от тази интензивност, която ги носи досега преди четири години, и може да вземе няколко урока от Ливан в това отношение. Екипът е ограничен по отношение на таланта, но работи усилено и никога не се предава.

Ако Cedars имаха малко повече талант в нападателните редици, тогава можеха да са по-близо до третото място. Така, както е, мечтата е все още жива, макар че само победа ще свърши срещу Сирия в следващия мач.