Златното момче на Индия Нирадж Чопра е номинирано за Световните спортни награди Laureus

Нирадж Чопра, първият в историята носител на златен медал от олимпийски леки игри в Индия, беше номиниран за наградата Laureus World Breakthrough of the Year за 2022 г. Той е един от шестимата номинирани за престижната награда.

С второто си хвърляне, измерващо 87,58 метра, Чопра стана първият индийски лекоатлет, спечелил индивидуален олимпийски златен медал по време на Олимпийските игри в Токио през 2020 г., а другият беше Абхинав Биндра с въздушна пушка през 2008 г.

„Радвам се да бъда номиниран за тази награда Laureus и за мен е голяма чест да бъда признат в широкия спортен свят за това, което постигнах в Токио“, каза въодушевен Чопра, след като беше номиниран за наградата.

„От да бъда дете в малко село в селска Индия, което се занимаваше със спорт само за да влезе във форма, до заставането на върха на олимпийски подиум, досега беше доста наситено със събития пътуване. Чувствам се привилегирован да мога да представя моята страната и да спечелят медали на Индия на световната сцена, а сега да получиш това признание от Laureus и да бъдеш разглеждан редом с такива изключителни спортисти е наистина специално чувство", добави той.

Освен Нирадж, другите петима спортисти, които са номинирани за наградата Breakthrough, са – британката Ема Радукану, която се превърна в световна тенис сензация, когато спечели US Open на 18-годишна възраст, руският Даниил Медведев, който спечели титлата при мъжете във Флъшинг Медоус, футболното чудо на ФК Барселона, Педри, на 19 години, избран за най-добър млад играч на Златната топка, Юлимар Рохас, който счупи 26-годишния световен рекорд в троен скок, и плувецът Ариарне Титмус, на 20 години, който два пъти победи шампионката Кейти Ледеки на 200 и 400 метра в Токио.

Панел от над 1300 от водещите спортни журналисти и телевизионни оператори в света избра номинираните във всяка от седемте категории за тазгодишните световни спортни награди Laureus. Победителите ще бъдат разкрити през април след гласуване от Световната спортна академия Laureus, най-доброто световно спортно жури, съставено от 71 от най-великите спортни легенди на всички времена.

Пълният списък на номинираните:

Laureus Световна награда за спортист на годината:

Том Брейди (САЩ) Американски футбол - най-великият куотърбек в НФЛ, той спечели рекордно седма Супербоул

Новак Джокович (Сърбия) Тенис - спечели три турнира от Големия шлем през 2021 г., за да увеличи общите си победи в кариерата до 20

Caeleb Dressel (САЩ) Swimming - изключителен плувец в Токио с пет златни олимпийски медала

Елиуд Кипчоге (Кения) Атлетика - стана трети човек в историята, който печели последователни олимпийски маратони

Роберт Левандовски (Полша) Футбол - надмина рекорда на Герд Мюлер от 40 гола през сезона за Байерн

Макс Верстапен (Холандия) Моторни състезания - спечели първия си световен шампионат във Формула 1 през 2021 г.

Награда Laureus Световна спортистка на годината:

Ашли Барти (Австралия) Тенис - световен номер 1, спечели Уимбълдън, втория си турнир от Големия шлем

Алисън Феликс (САЩ) Атлетика - надмина Карл Люис като най-украсения олимпиец на САЩ по лека атлетика

Кейти Ледеки (САЩ) Плуване - спечели златото на 800 и 1500 метра свободен стил в Токио, плюс два сребърни медала

Emma McKeon (Австралия) Плуване - спечели четири златни и три бронза в Токио, най-много от индивидуално

Алексия Путелас (Испания) Футбол - капитан на Барселона; спечели Златната топка и играч на годината на УЕФА за жени

Илейн Томпсън-Хера (Ямайка) Лека атлетика - спечели олимпийските игри на 100 и 200 метра и щафета 4х100 метра

Награда Laureus за Световен отбор на годината:

Мъжки футболен отбор на Аржентина - спечели Копа Америка; Първият международен трофей на Лионел Меси, на 34-годишна възраст

Женският футболен отбор на Барселона (Испания) - спечели първата Шампионска лига, побеждавайки английския клуб Челси с 4-0 Олимпийския отбор по скокове във вода на Китай - спечели златни медали в седем от осемте състезания, проведени в басейна в Токио

Милуоки Бъкс (САЩ) Баскетбол - вдъхновен от Джанис Адетокунмпо, спечели второ първенство в НБА

Награда Laureus Световен пробив на годината:

Нирадж Чопра (Индия) по лека атлетика - спечели хвърляне на копие, за да стане първият носител на олимпийско злато по лека атлетика в Индия

Даниил Медведев (Русия) Тенис - спечели първия си турнир от Големия шлем, като изпусна само един сет на US Open

Педри (Испания) Футбол - 19, игран 53 пъти през 2020/21 за Барселона и всеки мач за Испания от Евро 2020

Ема Радукану (Великобритания) Тенисът - стана световна сензация, когато спечели Откритото първенство на САЩ на 18-годишна възраст

Юлимар Рохас (Венецуела) Лека атлетика - счупи 26-годишен световен рекорд, за да спечели златото в троен скок в ТокиоАриарне Титмус (Австралия) Плуване - на 20 години, победи шампионката Кейти Ледеки на 200 и 400 м в Токио

Награда Laureus за световно завръщане на годината:

Симоне Байлс (САЩ) Гимнастика - след като се оттегли в Токио, тя се върна, за да спечели бронза на греда

Скай Браун (Великобритания) Скейтборд - на 13 години, възстановен от счупен череп, за да спечели бронзов медал в Токио

Марк Кавендиш (Обединеното кралство) Колоездене - пребори се от депресия, за да спечели втора спринтова титла на Тур дьо Франс

Том Дейли (Великобритания) Гмуркане - претърпя операция на коляното през юни, но спечели златото на 10 метра синхронизирано в Токио

Марк Маркес (Испания) Моторно колоездене - първа победа за 581 дни, след възстановяване от счупена ръка в началото на 2020 г.

Annemiek van Vleuten (Холандия) Колоездене - спечелен олимпийски часовник в дни, след като пропусна златото в пътно състезание

Награда Laureus Световен спортист на годината с увреждания:

Diede De Groot (Холандия) Тенис в инвалидна количка - първият играч, завършил календарногодишния Златен шлем

Марсел Хуг (Швейц) Лека атлетика на инвалидни колички - спечели златни медали на параолимпийските игри на 800, 1500, 5000 м и маратон

Шинго Куниеда (Япония) Тенис в инвалидна количка - герой на страната домакин, спечели четвърто параолимпийско злато в кариерата си

Jetze Plat (Холандия) Пара колоездене / Паратриатлон - спечели три златни параолимпийски медала в два спорта

Сузана Родригес (Испания) Паратриатлон - спечели златото в Токио в триатлон PTVI, първият й параолимпийски медал

Сара Стори (Обединеното кралство) Пара колоездене - спечели три златни медала от три състезания, за да достигне общо 17 в кариерата си

Награда Laureus Световен екшън спортист на годината:

Итало Ферейра (Бразилия) Сърфинг - в Токио стана първият в историята носител на златен медал от олимпийски игри по сърф

Алберто Гинес (Испания) Катерене - на 18 години, преодоля 15-метрова стена за 6,42 секунди, за да спечели злато за скоростно катерене

Юто Хоригоме (Япония) Скейтборд - спечели първото в историята олимпийско злато в скейтборд за радост на страната домакин

Кариса Мур (САЩ) Сърфинг - спечели първото в историята си олимпийско злато по сърф за жени, след което добави петата си световна титла

Момиджи Нишия (Япония) Скейтборд - на 13, спечели първия златен олимпийски медал в уличното състезание за жени

Бетани Шрайвър (Великобритания) BMX - първата жена, спечелила златото както на олимпийските игри, така и на световното първенство в една и съща година

Награда Laureus Sport for Good

Програми, номинирани от специализирана комисия за подбор; Laureus Academy избира победителя

Ich Will Da Rauf! (Германия) Катерене - инвалиди и неинвалиди споделят предизвикателството на стената за катерене

Juca pe Cagna (Италия) Multi-sport - осигурява безопасни места за игра далеч от влиянието на престъпността

Kick 4 Life (Лесото) Football – подкрепя младите хора чрез здравно образование и тестване за ХИВ

Lost Boyz Inc (САЩ) Бейзбол - използва бейзбол в Чикаго за намаляване на насилието и подобряване на социалните условия

Monkey Magic (Япония) Climbing - насърчава свободното катерене за тези със зрителни увреждания