Китайският скоростен кънкьор Гао Тингю спечели олимпийското злато на 500 метра

Баку, 12 февруари,

Китайският скоростен скейт Гао Тингю спечели златния медал на Олимпийските игри в Пекин на 500 метра.

Както се съобщава, китайският атлет измина разстоянието за 34,32 секунди, поставяйки нов олимпийски рекорд. Предишното постижение принадлежеше на норвежеца Хауърд Лоренсен (34,41) и беше поставено на Олимпийските игри в Пьонгчанг през 2018 г. Второто място зае южнокорейката Ча Мин Кио (34.39), трета е японеца Ватару Моришиге (34.49).

Най-добър от руснаците беше Артем Арефиев, който зае седмата позиция с резултат 34,56 секунди. Виктор Мущаков остана девети (34.60), Руслан Мурашов - десети (34.63).

Това беше четвърти златен медал за китайския отбор, а китайските спортисти спечелиха също три сребърни и един бронзов медал. Китайците се изкачиха на седмо място, изпреварвайки осмия руски отбор, който има три златни, четири сребърни и шест бронзови медала. Немците остават лидер в класирането по медали (седем златни и пет сребърни медала), норвежците са втори (7-3-6), американците затварят челната тройка (5-5-1). Следват отборите на Холандия (5-4-1), Швеция (5-2-3) и Австрия (4-6-4).

Олимпийските игри в Пекин ще приключат на 20 февруари.