Журова посочи основните състезателки на руснаците за златото на игрите по шорттрек

Китайският национален отбор по шорттрек е основният състезател на руснаците за олимпийски медали от Игрите в Пекин. Това съобщи пред RBC Sport олимпийската шампионка по скоростно пързаляне и депутат от Държавната дума Светлана Журова.

„Нашите спортисти са страхотни хора. Ивлиев е страхотен човек, гордеем се с него. Радвам се за шорттрака, притеснявам се за кънките. Надявам се, че скейтърите ще имат медал днес. Толкова много пързалки са построени в Русия за фигурно пързаляне, хокей и шорттрек, че трябва да развиваме този спорт. Китайците заложиха сериозно на шорттрека, готови са да заемат целия подиум”, каза Журова.

Тя отбеляза, че скоростното пързаляне на шорт-трек е непредсказуемо "дори в сравнение с биатлона". „Трудно е да се изкачиш на подиума, когато си без приятел на финала“, добави зам.

Руският шорттрек спечели среброто на Олимпийските игри през 2022 г. Руснакът Константин Ивлиев зае второ място на 500 м шорттрек на Олимпийските игри в Пекин.

Победата в надпреварата спечели представителят на Унгария Лиу Шаоанг с резултат 40.338. Ивлиев му даде 0,093 секунди. Трето място зае канадецът Стивън Дюбоа (40.669).

Друг руснак, Павел Ситников, стигна до B финала, където завърши втори, зад гърба си само двукратния китайски олимпийски шампион У Даджинг.