Финландският национален отбор по хокей на лед победи Швеция, като загуби с 0:3

Русия (bbabo.net), - В драматична битка финландските хокеисти победиха Швеция (4:3) след продължения и стигнаха до четвъртфиналите на олимпийския турнир от първа линия в групата.

Преди днешния мач и двата отбора си осигуриха предсрочно път към четвъртфиналите, но трябваше да решат кой все пак ще заеме първото място в групата. Със същите шест точки като шведите, финландците изпреварваха своите конкуренти поради допълнителни параметри (девет гола срещу шест).

Почти всички експерти са единодушни, че мачът между тези отбори ще бъде ефективен. Въпреки това в началните 20 минути отборите се справиха без голове. Но във втората - между 24-ата и 32-ата минута - шведите отбелязаха цели три попадения. Отличиха се Лукас Уолмарк, Лукас Бенгтсон и Антон Ландер.

Третият период се оказа най-шокиращ: губейки с 0:3, финландците не само не се отказаха, но успяха да пренесат мача в продължения! В 45-ата минута Теему Хартикайнен намали изоставането от съперника до два гола, а в последните минути Ийро Пакаринен отбеляза дубъл и направи резултата 3:3. И още в продълженията Хари Песонен вкара решаващия гол - 4:3.

В резултат финландците завършиха първи в групата с осем точки и се класираха за четвъртфиналите, както и шведите: скандинавците бяха най-добрият втори отбор в груповата фаза със седем точки. Припомняме, че трите най-силни отбора от груповия кръг, както и най-добрият отбор сред подгласниците, отиват директно в плейофите.