Ал-Хилал се самоунищожава и губи с 4-0 от Ал-Ахли в плейофа за третото място на Световната клубна купа

Шампионите на Саудитска Арабия и Азия изгониха двама мъже срещу египетските гиганти, докато приключиха турнира с тъжна нотка в Абу Даби

Ал-Ахли победи Ал-Хилал с 4-0 с 4-0 в събота, за да заеме третото място на Световното клубно първенство на ФИФА, след като шампионите на Саудитска Арабия се самоунищожиха в „Арабското класико“ в Абу Даби.

Докато победата даде на египетските гиганти втори пореден бронзов медал на турнира, основната тема за разговор беше представянето на Ал-Хилал.

Ако азиатските шампиони започнаха бавно в поражението си с 1:0 от Челси в полуфинала, това не беше нищо за събитията на стадион Al-Nahyan, където, за разлика от мача три дни по-рано, нямаше рали през второто полувреме, което означаваше играчите можеха да напуснат терена с подобрена репутация.

Този мач беше загубен в кошмар в първите 30 минути, когато централният защитник Ясер Ибрахим отбеляза два пъти и Ал-Хилал изгони Матеус Перейра и Мохамед Кано. Всъщност цялото първо полувреме трябва да е било едно от най-болезнените в славната история на 17-кратните саудитски шампиони.

Знаците бяха там още от началото.

Вратарят Мохамед Ал-Оуаис, в отбора за дебюта си като една от многото промени, направени от шефа на Хилал Леонардо Жардим, почти имаше най-лошите стартове, като пропусна нисък кръст в първите 30 секунди.

10-кратните африкански шампиони продължиха да се представят в началото и не беше изненада, че поеха след осем минути в най-простата мода. Защитата на Саудитска Арабия не се виждаше никъде, когато Маалул замахна топката от свободен удар отляво и имаше немаркирания Ибрахим, който удари отблизо.

Нещата се влошиха минути по-късно, когато Ал-Хилал беше намален до 10 души, а Перейра беше изхвърлен за необмислен фаул. И тогава Червените гиганти, които изглеждаше вероятно да отбележат всеки път, когато влязат в половината на противника, увеличиха преднината си.

Мохамед Хани се разпусна с яростен удар извън зоната, на който Ал-Оуаис се справи добре, но отскочилото падна на Ибрахим, който с глава насочи своя - и на неговия отбор - втори.

Трябваше да минат три след 25 минути, когато впечатляващият Maaloul нахлу в лявата част на полето и някак си прокара удара встрани от противоположната греда, като вратарят успя да победи.

Нямаше време за смилане на тази госпожица, тъй като Ал-Хилал след това беше намален до девет мъже. Отборът току-що успя да избие първи корнер и докато беше изчистен от египетската защита, Кано необяснимо изрита Ибрахим, който рухна на пода. След видео проверка френският съдия Клеман Тюрпен бързо показа червен картон на халфа, който беше толкова впечатляващ в предишните мачове.

Ако имаше някакво съмнение относно изхода на мача, то беше разсеяно пет минути преди почивката. Ахмед Радван дриблира по лявата страна на наказателното поле и когато неговият опит се отби от защитника Мутеб Ал-Муфарий, той успя да прокара топката до близката греда.

Тогава Al-Hilal играеше за гордост, което означаваше избягване на удар. В сравнение с първото, началният период на второто полувреме беше тих, като Ал-Ахли не успя да събере по-ранната си енергия, въпреки че Ал-Оуаис бързо беше извън линията си, за да направи няколко важни спасявания през първите 10 минути.

Точно след края на часа Ал-Ахли увеличи преднината си. Удар извън зоната на Амр Ел-Солея, от губещата страна за Египет само шест дни по-рано във финала на Купата на африканските нации, се изви красиво в долния ъгъл.

Почти веднага Муса Марега имаше първия шанс за Ал-Хилал, тъй като успя да се освободи от защитата на Ал-Ахли, но ниският удар на малиецът беше спасен от Али Лотфи. Беше толкова добре, колкото се получи за Al-Hilal, тъй като атаките на Al-Ahly продължиха, като VAR отмени това, което би било пети гол за офсайд, а след това Al-Owais трябваше да направи още спасявания.

Това, че 10-кратните африкански шампиони не отбелязаха повече голове, беше малка милост за Ал-Хилал в това, което беше най-жалката вечер за най-успешния клуб в историята на саудитския и азиатския футбол.