Челси поддържа европейска доминация на Световното клубно първенство

Сините станаха третият английски отбор, който спечели световния турнир след Манчестър Юнайтед и Ливърпул.

Кай Хаверц вкара дузпа в продълженията, когато Челси победи бразилския Палмейрас с 2:1 във финала на Световното клубно първенство по футбол в събота.

Превъзходният удар с глава на Ромелу Лукаку даде преднина на европейските шампиони в 54-та минута, но Рафаел Вейга изравни от точката за победителите в Копа Либертадорес точно след час в Абу Даби.

Хаверц, героят във финала на Шампионската лига срещу Манчестър Сити, отново беше победител в мача на Челси, след като реализира дузпа в 117 минути, отсъдена след преглед на VAR.

„Удивително е. След шампиони на Европа, ние вече сме шампиони на света. Звучи по-добре“, каза Хаверц пред Channel 4.

„Бях нервен [при дузпата], трябва да бъда честен. Това е голяма санкция. Това е просто лудост. Добре, че запазих нервите. Много съм щастлив. Винаги като дете съм мечтал за това. Това е невероятно чувство за мен.”

Челси стана световен шампион за първи път в историята си.

"Сините" вече спечелиха всички възможни трофеи, откакто Роман Абрамович купи клуба през 2003 г., и станаха третият английски отбор, който спечели световния турнир след Манчестър Юнайтед и Ливърпул.

Челси отмъсти за загубата си с 1:0 от Коринтианс на финала през 2012 г., но ще има малко време да празнува с критичен момент на хоризонта, след като се завърнат в Лондон.

Те се изправят срещу Лил в 16-те финала на Шампионската лига от двете страни на финала за Купата на лигата срещу Ливърпул и петия кръг на ФА Къп, като играят в четири различни състезания за 12 дни.

Треньорът на Челси Томас Тухел се върна в землянката, след като излетя за Абу Даби в петък, след като пропусна последните два мача след положителен тест за COVID-19.

Едуард Менди се завърна във вратата след победата на Сенегал за Купата на африканските нации, за сметка на Кепа Арисабалага, чиято значително подобрена форма вероятно ще привлече интерес от други клубове през европейското трансферно лято.

Спадът на Челси във Висшата лига съвпадна с липсата на авторитет и убеденост и въпреки контрола на владението, едва в края на първото полувреме те принудиха Уевертън Перейра да Силва да спаси.

Дори тогава изпепеляващото шофиране на Тиаго Силва от разстояние изглеждаше да се разпростира.

За разлика от тях, Палмейрас два пъти бяха оставени да съжалява за липсата на ефективност, тъй като Дуду прониза доста широко, преди Андреас Кристенсен да направи ключова намеса, за да отрече обещаваща атака за бразилците.

Лукаку се издига на повод

Лукаку се мъчеше да отговори на очакванията, след като се присъедини към Челси от Интер Милано като рекордно попълнение на клуба, но белгиецът отбеляза два гола в толкова мача тук в началото на второто полувреме.

Калъм Хъдсън-Одои, след като кимна на левия фланг бек, удари центриране и Лукаку се извиси над двама защитници и надхвърли Уевертън.

Кристиан Пулишич, въведен в 30-та минута за контузения Мейсън Маунт, се изви точно встрани след подредена игра с Лукаку, но Челси върна Палмейрас, когато Силва се справи в зоната.

Австралийският съдия Крис Бийт беше препоръчан да прегледа инцидента на монитора на тъчлинията, тъй като играчите на Палмейрас и треньорът Абел Ферейра обжалваха и той почти веднага посочи мястото.

Вейга, който беше насочен към целта при победата с 2-0 над Ал Ахли, удържаше нервите си да отбие дузпата отвъд Менди, приветстван с рев от много от присъстващите почти 32 871 – мнозинството облечени в зелено-белите на Палмейрас.

Пулишич отново хвърли усилие с незначителна ширина от привлекателно прекъсване и продълженията не бяха изненада, Челси бяха принудени да играят допълнителни 30 минути за втори път за седмица.

Неистова блъсканица в наказателното поле на 6 ярда видя, че Пулишич се сблъска с гредата, въпреки че офсайд в натрупването би изключил всеки гол.

Тимо Вернер се изви, докато времето минаваше и Палмейрас се защитаваше дълбоко, но Челси получи късния пробив, когато Луан беше наказан за блокиране на воле на Сезар Аспиликуета с ръка.

Хаверц изпрати Уевертън по грешен начин, за да предизвика бурни празненства, а горчивата нощ за Палмейрас завърши с това, че те завършиха с 10 мъже, след като Луан беше изгонен, за да разбие германеца.

Европейски шампион, носител на Суперкупата на УЕФА и сега клубен световен шампион. Това беше доста началото на мандата на Тухел.

Челси е деветият пореден европейски носител на титлата от 2013 г. Последният отбор от Европа, загубил на финала? Челси – на Коринтианс през 2012 г.

Палмейрас е шампионът на Копа Либертадорес.