Руският национален отбор претърпя първото си поражение на олимпийския турнир по хокей

Русия (bbabo.net), - Руският национален отбор претърпя първото си поражение на олимпийския хокейен турнир. При зрелищна дузпа с отбора на Чехия се наложи продължения, при които съперникът се оказа по-силен – 6:5.

Мачът срещу чехите нямаше особено турнирно значение за руския отбор: нашите хокеисти се сдобиха с билет за четвъртфиналите благодарение на победите над Швейцария (1:0) и Дания (2:0). Но мачът беше изключително важен от гледна точка на търсенето на своята идентичност от нашия отбор. Нямаше дори и намек за онзи искрящ, вълнуващ хокей, който руснаците показаха през декември на Купата на Първия канал. Старши треньорът на националния отбор Алексей Жамнов също беше недоволен от видяното, което той честно призна пред журналисти:

„Хубаво е, че имаме две победи. Но за нас най-важното е да имаме игра. Тогава противниците ще бъдат по-трудни. Имаме нужда от момчетата да създават повече шансове. Тези нюанси трябва да бъдат коригирани.“

Като начало треньорският щаб редактира първия линк, който не отбеляза нито една точка в двата откриващи мача. Счупиха куп Вадим Шипачев и Никита Гусев. При Шипачев партньорът му в московското Динамо Станислав Галиев беше изпратен в челната тройка, а Гусев премина във втората връзка. Освен това Никита Чибисов беше повишен от четвърта връзка в първа. Михаил Григоренко продължи в обратната посока.

Само третата петица остана непроменена, като в първите два мача постигна два от трите гола на руския отбор.

Чехите станаха първият ни високопоставен съперник на Олимпиадата. И руснаците започнаха тази среща много оптимистично. Още в петата минута Владимир Ткачев откри резултата, а Гусев стана един от неговите получатели. Вярно, чехите постепенно дърпаха инициативата в свои ръце, а в 13-ата минута напълно се възстановиха. Численото превъзходство реализира Томаш Кундратек - 1:1. Показателно е, че според резултатите от първия период чехите отбелязаха два пъти повече удари към целта от нашите (12 срещу 6).

Във втория период повечето наши играчи вече отбелязаха (за първи път в турнира). В 33-ата минута Никита Нестеров се разписа, а Гусев отново бе в асистентите. Изглеждаше, че нещата за руснаците отново се подобряват, но краят на 20-минутния период се оказа ужасен. Дмитрий Воронков играеше безотговорно на дъските: фаулът му срещу Лукас Седлак доведе до факта, че нашият отбор се оказа в малцинство за пет минути, а самият Дмитрий отиде в съблекалнята.

Съперникът използва максимално численото предимство: чешкият отбор не само изравни резултата, но и поведе. Отличиха се Давид Крейчи и Михаел Спачек - 3:2. В самото начало на третия период на леда излезе Арсений Грицюк, който изпълни дузпа за Воронков, но чехите вкараха повече по инерция: в 44-ата минута Лукас Глок удари с хвърляне на китката - 4:2.

Изглежда, че руският отбор се нуждаеше от точно такова разтърсване, за да играе хокея, който се очакваше от него. По-малко от минута по-късно Кирил Семьонов хладнокръвно пази отбиването и намали разликата в резултата - 3:4. А три минути по-късно се представи страхотно Грицюк, когото Гусев изведе на среща с чешкия божник Шимон Грубец - 4:4.

Още две минути и Чибисов, завъртайки зад чужда врата, напусна и хвърли от десния кръг на лице - 5:4!

Вярно е, че чешките хокеисти показаха характера си, въпреки че след подобно завръщане руснаците можеха да се разпаднат. Хвърляне отпред на нашия вратар Иван Федотов изненада Томаш Гика - 5:5.

В оставащите 11 минути от третия период хокейът беше достатъчен с две остриета, за да отбележат и двата отбора, но преди сирената резултатът не се промени.

В продълженията отборите останаха три. Вярно, чехите прекараха последните две минути продължения в четири: в малцинството в най-неподходящия момент на левия ни Александър Никишин. Този момент стана решаващ, Либор Сулак донесе победата на чехите.