От съд до лед. Всичко за шансовете на руските фигуристи в индивидуалния турнир

Руският отбор в женския турнир има максимална квота от трима скейтърки: Камила Валиева (европейска шампионка през 2022 г.), Анна Щербакова (световна шампионка през 2021 г.) и Александра Трусова (многократна медалистка от европейски и световни първенства).

Обратно към новините »

Шансовете на руснаците

В женските единични кънки Русия е на една крачка от историческия успех. Руснаците могат да заемат целия олимпийски подиум, както на Световното първенство през 2021 г. Сега нямат равни състезатели.

Александра Трусова

Резултатите на скейтъра през последните години трудно могат да се нарекат стабилни. Освен това през ноември 2021 г. Александра Трусова пропусна етапа на NHK Trophy Grand Prix по медицински причини. На руското първенство тя спечели сребърен медал. "Руската ракета" се нарича основната съперница на Валиева - пет четворки й позволяват да се класира за олимпийско злато, ако няма проблеми с представянето. На европейското първенство Трусова успя да се изкачи на подиума, но едва на трето място, оставяйки Валиева и Щербакова напред.

Анна Шчербакова

В битката за бронза на шампионата на Русия Анна Щербакова изпревари Елизавета Туктамышева. Евгени Плющенко предложи "контролен дуел", но не намери подкрепа от федерацията. Фигуристката показа класата си на последното европейско първенство и спечели сребро. В сравнение с Валиева и Трусова, Щербакова не е толкова добра в ултра-с елементите. Ако обаче опонентите се отдръпнат с падания, състезателката може да се бори за основния медал в кариерата си – с чиста кънка и едно-две четворки в свободна програма.

Камила Валиева

Историята на Камила Валиева. От „Момиче на топката“ до допинг скандал Олимпиада 2022 Ако руската фигуристка Камила Валиева, която беше в центъра на допинг скандала, е сред победителите в женския турнир на сингъл на Олимпиадата, церемонията по награждаването няма да се проведе, се казва в изявлението на сайта на МОК.

Видео: Първи канал Валиева на 7 февруари стана олимпийски шампион в отборния турнир по фигурно пързаляне на Олимпийските игри в Пекин. На 11 февруари Международната агенция за допинг тестове (ITA) съобщи, че лаборатория в Стокхолм е открила забраненото вещество триметазидин в проба, взета от Валиева на 25 декември в Русия. Според източници на RBC Sport веществото е открито в малки количества. Впоследствие руският олимпийски комитет заяви, че следващите проби на Валиева са "чисти".

Точката в случая на Валиева не е поставена. Какво е важно да знаем за решението на CAS Olympiad 2022 На 8 февруари, според решението на RUSADA, Валиева беше временно отстранена, но на следващия ден ограниченията бяха премахнати. МОК, Световната антидопингова агенция (WADA) и Международният съюз по кънки (ISU) оспориха допускането на кънкьорката до Игрите, които ще бъдат домакини на индивидуални състезания по кънки за жени на 15 и 17 февруари.

Гостовата комисия на CAS реши, че Валиева може да продължи да се състезава на Игрите. В същото време арбитрите не разгледаха въпроса за нарушаване на антидопинговите правила и запазване на златния медал на отборния турнир.