В Екатеринбург се проведе етап от руското първенство по баскетбол 3х3

Русия (bbabo.net), - В Екатеринбург се проведе вторият кръг от руското първенство по баскетбол 3х3. Тъй като етапът отново беше двоен, за мъжки и женски отбори се изиграха общо четири титли на победителя. Баскетболистите на столичния "Инаномо" празнуваха успеха на два пъти. Те оглавиха общото класиране на шампионата. При жените лаврите си поделяха ЦОП на Санкт Петербург и Самара.

Припомняме, че първият двоен етап от националното първенство се проведе в Ижевск през януари. И този турнир беше предшестван от декемврийската квалификация в Сочи. И сега предварителната селекция (4-5 февруари) и основните състезания бяха домакини на Екатеринбург.

В главния град на Урал "Инаномо" и друг столичен отбор "Руна" се срещнаха в първия финал. Тоест, настоящият шампион на страната се бори с клуба, водещ по това време в генералното класиране (Руна отбеляза два пъти в Ижевск). В редовното време противниците не можаха да определят най-силния. Време е да си припомним правилата на баскетбола 3x3: отборите играят до 21 точки, отбелязани от една от страните, или 10 минути чисто време. Ако има равенство, се играят продължения.

Продълженията в баскетбола 3v3 са доста рядкост. Този път Владислав Мелешкин удари кантара на страната на Инаномо в продължението. Общо той отбеляза 13 точки от 20 за своя отбор! Заедно с Мелешкин "златото" на първата част на сцената получиха Юрий Беспалов, Борис Логачев, Константин Греков.

На следващия ден Брянск стана съперник на Инаномо в решителния мач. Московчани за регистрация на победен дубъл се запазиха в рамките на 9 минути 25 секунди - 21:14. Като част от столичния отбор бяха същите играчи като предния ден. Сега Инаномо води в генералното класиране с 350 точки. Следват Руна (330), Брянск (280) и Самара (240). Като цяло списъкът на спечелилите точки за класиране включва дузина и половина отбора.

В първия финал при жените се пребориха действащите шампионки на Русия от Центъра за олимпийска подготовка (ЦОП) в Санкт Петербург и носителите на Суперкупата на страната от БК „Самара“. Този път отборът на Волжанка пое, като не позволи на отбора на Санкт Петербург да спечели третия пореден етап. Резултатът от срещата е 18:15. В Самара Яна Митрофанова, Мария Чернова, Анастасия Пиженко, Кристина Евсейчева се издигнаха до най-високото стъпало на подиума.

Но във втората част на надпреварата отборът от бреговете на Нева успя да си отмъсти. Отново същите отбори се срещнаха на финала - 21:10 в полза на COP, който беше представен от Майра Сергазинова, Валерия Дерябина, Анастасия Рикова и Мария Яцемирская.

Между другото

Като част от етапа в Екатеринбург се проведе първият открит турнир по проекта на Руската баскетболна федерация (RBF) "Тихо! Баскетбол". Това стана началото на поредица от открити състезания и майсторски класове за хора с интелектуални, слухови и мускулно-скелетни нарушения. Участниците в дебютния турнир бяха ученици от Специалната олимпиада от Екатеринбургското училище N2, разделени в три отбора. За първи път децата излязоха на професионалното баскетболно игрище 3х3, играха мачове с официалната топка и висококвалифицирани съдии. Всички участници бяха наградени с паметни награди от RFB и спонсора на федерацията.