Етиопският бегач Ялемзер Йехуалов счупи световен рекорд на 10 км

Русия (bbabo.net), - Стайер с непроизносимо име и фамилия е само на 22 години. Yalemzer обикновено бяга на по-дълги разстояния. Тя е особено добра в полумаратоните. Но на състезанията в испанския курортен град Костильон, който се намира на брега на Средиземно море, тя отиде на старта на 10-километровия крос. В надпреварата, както вече стана модерно, участваха както мъже, така и няколко жени.

Ялемзер Йехуалов, според прессъобщение на Световната атлетика, е поставил най-високото темпо, пробягайки първите пет километра за 14 минути и 28 секунди. Тя успя да запази темпото до финалната линия, като спечели със световен рекорд от 29 минути и 14 секунди.

Етиопският бегач стана първият атлет, който преодоля границата от 29:30, която се смяташе за „омагьосана“ за жените.