Zii Jia се извисява покрай Момота, за да стигне до полуфиналите

Куала Лумпур: Малайзийският ас по бадминтон Лий Зий Джия удължи доминацията си на Utilita Arena Бирмингам, след като нокаутира втория поставен Кенто Момота от Япония, за да достигне до полуфиналите на цяла Англия. В своя четвъртфинал на сингъл при мъжете мач в петък (рано в събота в Малайзия), Zii Jia, защитаващият шампионат, постигна представяне на „печелващ манталитет“, като записа победа с 21-7, 13-21, 21-11 над двукратния световен шампион и настоящ световен номер две. С бурната подкрепа от страна на малайзийските привърженици на мястото, националният топ мъжки совалки на сингъл скочи до удивителната преднина от 17-1 над Момота, преди да спечели първия мач с 21-7.

Японците веднъж загубиха с 3-9 във втория сет, но успяха да извадят десет последователни точки, за да изведат мача до решаващ. В гумения сет и двамата започнаха впечатляващо до 11-11, преди Zii Jia промени подхода си, обръщайки защитатака и се отдръпна с 10 последователни точки, за да приключи мача за 64 минути. „Имаше разлика от вятъра на корта и в първия сет Момота не успя да контролира много добре совалката и темпото. Имах същия проблем във втория сет. „Опитах се да ускоря играта в гумата и да се съсредоточа върху атакуващите си удари. Стратегията работи добре и тази победа ще ми даде много увереност”, каза Зи Джия пред официалните медии на All England след мача.

Резултатът показа, че Zii Jia записа третата си победа над Momota в 11-те им срещи. На полуфиналите Zii Jia ще се изправи срещу индийския Lakhsya Sen, който се възползва от отпадане, тъй като китаецът Lu Guang Zu се оттегли поради контузия в гърба. Другият полуфинален сблъсък ще види златен медалист от Олимпийските игри в Токио 2020 Виктор Акселсен от Дания срещу тайванеца Чоу Тиен Чен. Номер едно в света Акселсен лесно победи Антъни Синисука Гинтинг от Индонезия с 21-4, 21-9, докато Чоу победи на четвъртфиналите друг индонезийски совалък, Джонатан Кристи, 21-10, 21-15.

Междувременно националните смесени двойки Тан Киан Мън-Лай Пей Дзин бяха победени от китайката Джън Си Вей-Хуанг Я Ционг с 15-21, 15-21 на четвъртфиналите.