Гордите лъвици на Мароко не достигнаха славата на Купата на африканските нации

В дебютния си финал домакините загубиха с 2-1 от силен отбор на Южна Африка, но имат място на Световното първенство следващата година

Мечтата на Мароко да стане първата арабска страна, спечелила Купата на африканските нации за жени, приключи на финалното препятствие в събота в Рабат с поражение с 2-1 срещу Южна Африка, но нацията се гордееше с постиженията си.

Всички голове паднаха през второто полувреме. Хилда Магая откри резултата за Южна Африка точно след час, а нападателят увеличи преднината на Баняна Баняна 10 минути по-късно. Отборът на домакините имаше 50 000 фенове на стадион „Принц Мулай Абдалах“ на крака след 81 минути, когато Розела Аяне върна един гол, но „Атласките лъвици“ не успяха да стигнат до най-важната секунда, тъй като Южна Африка спечели първата си континентална титла в своя шести финал външен вид.

Въпреки поражението турнирът пожъна огромен успех на терена и извън него с Мароко, който е най-добре представилият се арабски отбор в 14-те издания на състезанието и, което е по-важно, осигурявайки си квалификация за Световното първенство по футбол за жени през 2023 г., което е още едно първо за арабския свят.

Треньорът на Мароко Рейналд Педрос говори за мнозина след мача.

„Те дадоха всичко от себе си, но това не беше достатъчно“, каза французинът. „Изключително съм горд с моя отбор. Те са постигнали толкова много. Те почетоха фланелката и почетоха привържениците. Ще се справим с поражението, но не сме разочаровани от пътя си в шампионата.”

Южна Африка заслужи победата и почти поведе в началото на това, което беше нервно първо полувреме и от двата отбора, като мароканският защитник Ханане Аит Ел-Хадж изчисти топката от линията от Магая само в четвъртата минута.

Това беше най-близкото достижение на двата отбора през първото полувреме, тъй като домакините бяха изостанали и мароканската вратарка Хадиджа Ер-Рмичи трябваше да излезе бързо от линията си, за да откаже натоварения Магая седем минути преди почивката.

Безизходицата най-накрая беше прекъсната точно след час. Джърмейн Сеопосенве се освободи отляво и изтегли топката обратно за Магая, а базираната в Южна Корея звезда намери мрежата с нисък удар.

След 71 минути Южна Африка удвои преднината си. Мароко не успя да се справи с центрирането на Карабо Дхламини отляво, което позволи на Магая да нахлуе и да завърши от близко разстояние, за да смълчи привържениците на домакините.

Въпреки това, оставащи 10 минути, феновете намериха гласа си още веднъж, когато Ayane върна един гол. Фатима Тагнаут центрира топката от лявата страна на наказателното поле, за да зарови топката в долния ъгъл на звездата на Тотнъм.

Това накара южноафриканците да се оттеглят все по-дълбоко и по-дълбоко, но въпреки натиска и деветте минути добавено време, Мароко не успя да постигне най-важното изравняване срещу решителния южноафрикански отбор.

„Играчите показаха издръжливост“, каза треньорът на Южна Африка Дезире Елис. „Те толкова силно искаха трофея. Играхме страхотен футбол в турнира през 2018 г., но не се прибрахме с медала. Бих искал да сваля шапка на всички играчи.”

Въпреки разочарованието за домакините, турнирът все още изглежда като повратна точка за женския футбол в Мароко.

„Мароко не е на финала случайно“, каза Елис. „Те започнаха програмата си преди малко. Те имат двустепенна професионална лига. Имат национална лига до 17 години. Те доведоха треньор, който спечели титлите във Франция и Шампионската лига и имаше много приятелски мачове срещу топ отбори.

Мароко развълнува нацията с подвизите си, кулминирайки в драматична победа на полуфинала срещу Нигерия, която постави отбора на първите и последните страници за първи път в историята. Тази страстна футболна страна е прегърнала Atlas Lionesses с имена на играчи, които вече са известни.

Капитан Гизлан Чебак със сигурност е такъв. Тя беше обявена за най-добър играч на турнира.

„Никой не вярваше в нас в началото на състезанието“, каза Чебак. „Но аз се гордея, че успяхме да променим възприятията на хората. Всички играчи се радваме, че женският футбол привлече толкова много хора и сме щастливи, че успяхме да достигнем до феновете, които са ни видели как играем и усилията, които полагаме на терена.”

Все още много международни действия за Мароко, тъй като следващият турнир е наистина големият.

„Сега е време да се подготвим за Световното първенство през 2023 г.“, каза треньорът Педрос, който разговаря с крал Мохамед VI след мача. „Нямаше слаби отбори в Купата на африканските нации, но Световната купа ще бъде по-трудна.“