Wiadomości

„Spełnienie marzeń”: Ash Barty zdobywa historyczny tytuł Australian Open

Australia (bbabo.net), – Świat nr 1 Ash Barty pokonał Danielle Collins 6-3 7-6 (7-2) i zdobył koronę Australian Open kobiet w singlu na Melbourne Park.

Ash Barty oparł się silnej presji i oczekiwał, że stanie się pierwszą nadzieją gospodarzy na zdobycie korony Australian Open w grze singles od 44 lat.

Światowy numer 1 spełnił marzenie dwóch tygodni w Melbourne Park, pokonując Amerykanki Danielle Collins w najbardziej wyczekiwanym finale Open kobiet od prawie pół wieku 6:3 7:6 (7:2).

W przeciwieństwie do jej awansu do decydującego mistrzostwa, sobotnie zwycięstwo było niezwykle ciężko zarobione, ponieważ Barty musiał odrobić straty 5:1 w drugim secie, zanim zwyciężył po godzinie i 27 wypełnionych napięciem minutach.

Pomimo późnego chybotania, wygrana w prostych setach zapewniła Barty'emu drogę do tytułu, która była najbardziej imponującą kampanią od czasu Steffi Graf w drugim w historii Open w Melbourne Park w 1989 roku.

Barty, który całkowicie dominował od swojego zwycięstwa 6:0 6:1 w pierwszej rundzie nad Łesią Tsurenko, nie przegrał ani jednego seta w całym turnieju, tracąc zaledwie 30 meczów w siedmiu meczach – tylko o sześć więcej niż Graf przegrał 33 lata temu.

Odpowiednio, Chris O'Neil, który był ostatnim Australijczykiem, który wygrał kobiecy singiel Open w 1978 roku, dostarczył Daphne Akhurst Memorial Cup do Rod Laver Arena na prezentację.

„To dla mnie tylko spełnienie moich marzeń i jestem bardzo dumny z bycia Australijczykiem” – powiedział Barty.

Jej sukces, który przełamał suszę, nastąpił po triumfie Queenslander w French Open 2019 i pamiętnym zwycięstwie w Wimbledonie w zeszłym roku.

Oprócz rozwalenia niesławnego domowego zamieszania w Melbourne, Barty dołącza do wspaniałej Sereny Williams jako jedyna aktywna zawodniczka w tenisie kobiecym, która zdobyła tytuły wielkoszlemowe na kortach ziemnych, trawiastych i twardych.

25-letnia królowa wszystkich kortów pojedzie do Nowego Jorku w sierpniu, mając nadzieję, że tam pójdzie śladami Williamsa i ukończy upragniony turniej karierowy, zdobywając tytuł na US Open, jedynym majorze, który wciąż umyka Barty'emu.

Barty, pierwszy australijski finalista od czasów Wendy Turnbull w 1980 roku, był również pierwszym graczem, który w sobotni wieczór zmierzył się z break pointem.

Ale uratowała ją w piątym meczu odważnym zwycięzcą półwoleja z forhendu.

Po ucieczce z niebezpieczeństwa Barty utrzymała serw ze swoim czwartym asem, prowadząc 3-2.

Czołowe rozstawienie osiągnęło swój punkt przełamania, wygrywając w następnej grze z forehandu, po czym Collins wykasłował kontrę, by dać Barty'emu przewagę.

Australijczyk nie potrzebował drugiego zaproszenia, zamykając otwierającego seta kolejnym asem.

Odmawiając poddania się bez walki, Collins wstał na początku drugiego seta, łamiąc Barty'ego w drugim meczu, by z rykiem wrócić do rywalizacji.

To niewiarygodne, ale dopiero po raz drugi Barty została złamana w 88 meczach serwisowych, począwszy od jej pierwszego meczu lata w Adelajdzie prawie miesiąc temu.

Ulubiona faworytka tytułu znalazła się w ogromnej dziurze, kiedy poddała serwis po raz drugi z rzędu, by stracić 5-1.

Obecnie trzykrotna mistrzyni wielkiego szlema przypieczętowała słynne zwycięstwo swoim czternastym zwycięzcą forhendowym, wywołując sceny delirium zarówno w Rod Laver Arena, jak i na zewnątrz na Garden Square w Melbourne Park.

Jej boks, w tym rodzice Barty'ego, Rob i Josie, siostry Sara i Ali, jej narzeczony golfista Garry Kissick i zaufany trener Craig Tyzzer, również świętowali to, co było złotym momentem dla indyjskiej supergwiazdy sportu, Cathy Freeman.

Przejmujące, mentor Barty'ego i rdzenna idolka Evonne Goolagong Cawley niespodziewanie pojawiła się, aby wręczyć trofeum Barty'emu po tym, jak Tennis Australia powiedział, że były numer 1 na świecie nie będzie mógł wziąć udziału w finale.