Sport Wiadomości

Kanadyjczyk Steven Dubois zdobywa srebro w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze na igrzyskach olimpijskich w Pekinie

Kanadyjczyk Steven Dubois zdobył srebro olimpijskie w męskim wyścigu łyżwiarskim na krótkim torze na 1500 metrów, który w środę sprowadził się do kilku milimetrów.

Dubois z Terrebonne, Que., awansował do finału po oficjalnym przeglądzie po błędzie w półfinałach. Zabrał do domu medal w fotofiniszu nad brązowym medalistą z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Semenem Elistratovem.

Daeheon Hwang z Republiki Korei zdobył złoto z czasem 2:09.23 – zaledwie 0,035 sekundy przed Dubois.

„Miałem wiele wątpliwości przed wejściem do finału” – powiedział Dubois po wyścigu o swoich dziewięciu konkurentach.

„Mając tak wielu dobrych łyżwiarzy, wniosłem we mnie to, co najlepsze i dlatego mogłem jeździć tak dobrze, jak tylko mogłem i zdobyłem srebrny medal, więc lubię podziękować wszystkim moim zawodnikom, którzy pomogli mi osiągnąć to, co zrobiłem”.

24-letni debiutant olimpijski był jedynym Kanadyjczykiem w finale po tym, jak koledzy z drużyny Charles Hamelin i Pascal Dion nie zakwalifikowali się.

Zwycięstwo Dubois to ósmy medal Kanady na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Ponownie zmierzy się u boku Hamelina i Diona w męskiej sztafecie na 5000 metrów, która rozpocznie się w piątek od półfinałów.

Hamelin, pięciokrotny olimpijczyk, został ukarany podczas jazdy na łyżwach na Capital Indoor Stadium w Pekinie awansował do finału.

Wydarzenie to było ostatnim wyścigiem olimpijskim Hamelina w jego karierze na dystansie indywidualnym, powiedział we wtorek Kanadyjski Komitet Olimpijski.

Hamelin, 37-latek z Sainte-Julie w Que., zdobył pięć medali olimpijskich, w tym trzy złote, co wiąże go z tytułem najbardziej utytułowanego zimowego olimpijczyka w Kanadzie. Hamelin zdobył złoto w biegu na 1500 metrów w 2014 roku w Soczi.

Zdobycie medalu w Pekinie umieściłoby go obok Cindy Klassen jako najbardziej utytułowanego zimowego olimpijczyka Kanady.