Sport Wiadomości

Najważniejsze wydarzenia z Pucharu Narodów Afryki 2022

Baku, 9 lutego

Któregoś dnia ucichło kolejne losowanie CAS, które oprócz czysto piłkarskich rzeczy dało nam również tradycyjną kolekcję szerokiej gamy ciekawostek. Pamiętajmy o najważniejszych z nich.

Podobno szalony błąd bramkarza Wybrzeża Kości Słoniowej - jednego z głównych faworytów turnieju, opuścił wyścig już na 1/8 finału, tracąc bilet do kolejnej rundy do Egiptu w rzutach karnych, ale chłopaki z Wybrzeża Kości Słoniowej przeszli przez grupę bardzo pewnie, zdobywając 7 punktów na 9 możliwych.

Jedyna strata cennych punktów miała miejsce w drugiej rundzie w spotkaniu z Sierra Leone. Wybrzeża Kości Słoniowej otworzyli wynik po starcie Sebastiena Allera, potem mocnym strzałem pod poprzeczkę wyrównał Noah Kamara, ale w 65. minucie z klasą w długi róg oddał Nicolas Pepe.

Wybrzeże Kości Słoniowej miało jeszcze kilka szans i spokojnie poprowadziło mecz do zwycięstwa, ale w doliczonym czasie gry drugiej połowy niewytłumaczalny błąd popełnił bramkarz „słoni” Badra Ali Sangare, który w prostej sytuacji dał piłkę do przeciwnika. Alhaji Kamara był dokładny.

Niesamowity arbiter, zaplątany w czasie

Mecz Tunezji z Mali w fazie grupowej nie wróżył dobrze i ostatecznie taki wyszedł pod względem gry (0:1), ale dzięki ekscentryczności zambijskiego sędziego wszyscy na długo go zapamiętają. Jeannie Sikazwe.

Już podczas spotkania kilkakrotnie zwracał się do VAR w sprawie ewentualnych kar, a na sam koniec, w 86. minucie, postanowił z jakiegoś powodu zakończyć grę i zagwizdać finał.

Oburzenie uczestniczących drużyn nieco otrzeźwiło Sikazwe, który wznowił walkę, ale potem postanowił wystawić bardzo kontrowersyjną czerwoną kartkę malijskiemu napastnikowi El-Bilal Toure. Asystenci sędziego nalegali na żółty, ale on był nieugięty.

Zabawne jest to, że po porażce z końcowym gwizdkiem na cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu sędzia nie zatrzymał się, ostatecznie kończąc mecz na około 89 minut i 48 sekund.

Można się tylko zastanawiać, co by zrobił pechowemu sędziemu, który notabene pracował na mundialu 2018, gdyby dotarł do niego wściekły tłum.

Niewłaściwy hymn Mauretanii

W pojedynku Mauretanii z debiutantką Pucharu Narodów Afryki Gambią (swoją drogą od razu weszła do play-offów turnieju!) futbol tradycyjnie nie wystarczał, ale organizatorzy popełnili kolejny błąd przed gwizdkiem startowym.

Faktem jest, że trzy razy z rzędu zagrali niewłaściwy hymn Mauretanii, ostatecznie wykonując tylko narodową piosenkę Gambijczyków, więc pierwsi musieli wykonać ten hymn samodzielnie.

Dziwna konferencja prasowa

W jednym z ćwierćfinałów CAN, otwarcia turnieju Burkina Faso i Tunezja miały się zderzyć.

Podczas przedmeczowej konferencji prasowej Tunezyjczyków do sali wpadła nieznana osoba, zabrała mikrofon i inny sprzęt, po czym wróciła do domu.

Po poznaniu szczegółów tego incydentu okazało się, że komitet organizacyjny turnieju wypożyczył sprzęt od firmy, której członkiem był wspomniany nieznajomy, ale nie zapłacił za ich obsługę. Tak więc firma postanowiła zrekompensować brak funduszy, przeczytaj, po prostu ujawniła komitet organizacyjny jako klaunów na cały świat w tej sytuacji. Czy możesz sobie wyobrazić coś podobnego na tych samych Mistrzostwach Europy?!

Wyjątkowa walka Kamerunu z Komorami

Mecz 1/8 finału pomiędzy gospodarzami turnieju a Komorami upamiętnił szereg zaskakujących okoliczności.

Po pierwsze, ze względu na covid, wszyscy trzej bramkarze w aplikacji musieli umieścić ostatniego zawodnika w bramce zawodnika pola. Podobny zaszczyt przypadł obrońcy Ajaccio Shaker Al-Khadur, którego wzrost jest krytycznie niski jak na zawodnika tej roli – tylko 175 cm.

Oprócz kilku niezdarnych, ale efektownych chwytów, które pozwoliły jego drużynie utrzymać się w kolejce do ostatniego meczu z faworytem, ​​nawet z dziesięcioma zawodnikami (Najim Abdu został wyrzucony z boiska już w 7. minucie!), nadal się spuszczał. dwa gole Carla Toko Ekambi i Vincenta Abubakara, aw odpowiedzi jego towarzysze strzelili tylko raz, ale Komory wciąż mogą być z siebie dumni!

W takich okolicznościach tylko sześć dozwolonych strzałów na bramkę - warto!

Gdyby pod względem organizacyjnym zrobili wszystko, aby pasowały do ​​poświęcenia i wyników na boisku, nie byłoby za nich ceny, w przeciwnym razie takie sposoby rozwiązania problemu z numerem gry dla Al-Khadur wyglądają jak prawdziwy relikt przeszłości .