Kara po dogrywce Havertza zapewnia tytuł mistrza Chelsea Club World Cup

ABU DHABI: Kai Havertz strzelił rzut karny w dogrywce, gdy Chelsea pokonała Brazylijczyków Palmeiras 2:1 w sobotnim finale Klubowych Mistrzostw Świata, aby uzupełnić kolekcję najważniejszych trofeów. Znakomita główka Romelu Lukaku dała mistrzom Europy prowadzenie w 54. minucie, ale Raphael Veiga wyrównał z miejsca dla zwycięzców Copa Libertadores tuż po godzinie gry w Abu Zabi. Havertz, bohater w finale Ligi Mistrzów przeciwko Manchesterowi City, ponownie został zwycięzcą meczu dla Chelsea, gdy zamienił rzut karny w 117 minutach przyznanych po przeglądzie VAR. "To niesamowite. Po mistrzach Europy jesteśmy teraz mistrzami świata. Brzmi lepiej”, powiedział Havertz Channel 4. „Byłem zdenerwowany (przyjmowałem karę), muszę być szczery. To duża kara. To po prostu szalone. Dobrze, że trzymałem nerwy. Jestem bardzo szczęśliwy." „Zawsze marzyłem o tym jako dziecko. To dla mnie niesamowite uczucie” – dodał.

Chelsea zdobyła teraz wszystkie możliwe trofea od czasu, gdy Roman Abramowicz kupił klub w 2003 roku i stała się trzecią angielską drużyną, która wygrała światowy turniej po Manchesterze United i Liverpoolu. The Blues zrewanżowali się porażce z Corinthians 1:0 w finale w 2012 roku, ale po powrocie do Londynu nie będą mieli czasu na świętowanie z krytycznym momentem na horyzoncie. Zmierzą się z Lille w Lidze Mistrzów w ostatnich 16 meczach finału Pucharu Ligi przeciwko Liverpoolowi i piątej rundzie FA Cup, grając w czterech różnych rozgrywkach w ciągu 12 dni.

Trener Chelsea Thomas Tuchel wrócił do ławki, po tym, jak w piątek poleciał do Abu Zabi po tym, jak opuścił ostatnie dwa mecze po pozytywnym teście na Covid-19. Edouard Mendy wrócił do bramki po zwycięstwie Senegalu w Pucharze Narodów Afryki, kosztem Kepa Arrizabalaga, którego znacznie poprawiona forma prawdopodobnie przyciągnie zainteresowanie innych klubów latem. Spadek Chelsea w Premier League zbiegł się z brakiem autorytetu i przekonania, i pomimo kontrolowania posiadania piłki dopiero pod koniec pierwszej połowy zmusili Wevertona do obrony. Nawet wtedy piorunująca jazda Thiago Silvy na odległość wydawała się rozszerzać.

W przeciwieństwie do tego, Palmeiras dwa razy musiał żałować swojej nieskuteczności, gdy Dudu dźgnął mocno, zanim Andreas Christensen wykonał kluczową interwencję, by zneutralizować obiecujący atak Brazylijczyków.

Lukaku staje na wysokości zadania: Lukaku z trudem spełnia oczekiwania po powrocie do Chelsea z Interu Mediolan jako rekordowy transfer klubu, ale Belg strzelił dwa gole w tylu meczach na początku drugiej połowy. Callum Hudson-Odoi, po ukłonie lewego obrońcy, uderzył w dośrodkowanie, a Lukaku poszybował nad dwoma obrońcami, by pokonać Wevertona. Christian Pulisic, wprowadzony w 30. minucie dla kontuzjowanego Masona Mounta, podkręcił się tuż po wyrównanej grze z Lukaku, ale Chelsea dała Palmeirasowi drogę powrotną, gdy Silva poradził sobie w polu.

Australijski sędzia Chris Beath został poproszony o przejrzenie incydentu na monitorze bocznym, ponieważ gracze Palmeiras i trener Abel Ferreira zaapelowali, a on prawie natychmiast wskazał na miejsce. Veiga, strzelony w cel w wygranym 2:0 meczu z Al Ahly, trzymał się nerwowo, by rzucić karę poza Mendy, witany ryczącymi rykami wielu z obecnych 32 871 osób – większość ubrana w zielono-białą barwę Palmeiras . Pulisic ponownie wykonał bardzo mały wysiłek po zachęcającej przerwie, a dogrywka była małą niespodzianką. Chelsea zmusiła się do gry o dodatkowe 30 minut po raz drugi w tygodniu.

W szaleńczym wyścigu w boksie za sześć jardów Pulisic rzucił się na poprzeczkę, chociaż spalony w gromadzeniu mógł wykluczyć każdego gola. Timo Werner zwinął się w kłębek w miarę upływu czasu, a Palmeiras bronił się głęboko, ale Chelsea uzyskała późny przełom, gdy Luan został ukarany za blokowanie ręką Cesara Azpilicuety z woleja. Havertz wysłał Wevertona w niewłaściwy sposób, aby wywołać dzikie świętowanie, a gorzka noc dla Palmeiras zakończyła się ich zakończeniem z 10 mężczyznami po tym, jak Luan został wysłany za ścięcie Niemca.