Odermatt ucisza krytyków złotym olimpijskim slalomem na igrzyskach olimpijskich w Pekinie

YANQING: Szwajcar Marco Odermatt w końcu sprostał oczekiwaniom, trzymając nerwy na wodzy w śniegu i mgle, aby zdobyć złoto w olimpijskim slalomie gigantów mężczyzn w niedzielę. Odermatt położył za sobą rozczarowanie dwoma słabiutymi wypadami w wyścigach szybkościowych, osiągając łączną sumę 2 minut 09.35 s na dwóch odcinkach trasy „Ice River” w Yanqing, na północ od Pekinu. Słoweniec Zan Kranjec zdobył srebro dzięki najszybszemu rewanżowi ze stratą 0,19 sekundy, podczas gdy panujący mistrz świata Mathieu Faivre z Francji zdobył brąz, 1,34 sekundy za zwycięzcą. Odermatt pojawił się na Igrzyskach w Pekinie jako obecny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i jeden z największych faworytów. Ale zawiódł sztuczny śnieg w Chinach, finiszując na siódmym miejscu w zjeździe i wyjeżdżając z super-G, wyścigu, w którym miał walczyć o tytuł olimpijski.

Slalom gigant był jednak inną grą w piłkę i tylko ośmiu zawodników znalazło się w odległości dwóch sekund od Odermatt, z których wielu zmagało się z ciężkim śniegiem i coraz bardziej mglistymi warunkami, które drastycznie ograniczały widoczność. 24-letni szwajcarski zawodnik, który w tym sezonie wygrał cztery z pięciu wyścigów slalomu giganta Pucharu Świata, był najszybszy na pierwszym etapie, zaledwie cztery setne sekundy przed Stefanem Brennsteinerem. Ale Austriak był jednym z trzech największych nazwisk w pierwszej ósemce, obok austriackiego outsidera Manuela Fellera i włoskiego srebrnego medalisty świata Luki de Aliprandiniego, którzy zjechali na nartach. Srebrny medalista igrzysk w Pyeongchang 2018 w Norwegii, Henrik Kristoffersen, wszedł do drugiej serii na czwartym miejscu, ale na jednym zakręcie poślizgnął się szeroko, tracąc ponad sekundę, i ostatecznie zajął ósme miejsce. Kranjec zdobył brąz, aby odrobić czwarte miejsce cztery lata temu. Amerykanin River Radamus był czwarty, tuż przed francuskim duetem Thibaut Favrot i dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim Alexisem Pinturaultem, który zajął piąte miejsce. Faivre był zachwycony zdobyciem podium. Radamus bez wątpienia był właściwą osobą, która pakowała złoto.