Triumf Kazachstanu na mistrzostwach świata w boksie małych: 17 medali, postępy kadry narodowej i oburzenie federacji

W Sofii (Bułgaria) zakończył się międzynarodowy turniej Strandzha Cup 2022, zwany także małymi mistrzostwami świata w boksie. bbabo.net podsumowuje występy reprezentacji Kazachstanu.

Prestiżowe zawody, w których biorą udział najlepsi zawodnicy z całego świata, były dla Kazachstanu całkiem udane – naszym bokserom udało się zdobyć 17 medali (cztery złote, cztery srebrne i dziewięć brązowych), ale to nie wystarczyło na pierwsze miejsce w impreza zespołowa. Powyżej uplasowały się Rosja (5-5-11, drugie miejsce) i Uzbekistan (6-0-1, pierwsze miejsce).

Kto przyniósł złoto?

Pierwsze złoto turnieju wśród reprezentantów Kazachstanu wywalczył dwukrotny mistrz świata, Nasz Kyzaibai. W finale kategorii wagowej do 50 kilogramów pokonała Roumaisa Boualem z Algierii. A w trzeciej rundzie powaliła przeciwnika.

Azjatycka Konfederacja Bokserska (ASBC) pochwaliła występ kazachskiej kobiety: „Kyzaibai przybyła na Puchar Strandża w fantastycznej formie. Pokonała mistrza Europy U-22 z Francji Romaina Moulay i spotkała się w finale w 50 kilogramach z Rumaysą Boual z Algierii.Kazachska bokserka już w pierwszej rundzie udowodniła, że ​​jest lepsza we wszystkich aspektach boksu i objęła prowadzenie na kartach wyników. Kyzaibai cieszyła się z ostatniej rundy i wróciła do świata boksu ze złotym medalem Pucharu Strandża ”.

Drugie złoto przywiózł Mahmud Sabyrkhan, który otrzymał przydomek „Kazach Lomachenko” ze względu na podobieństwo do stylu bokserskiego utytułowanego Ukraińca Wasilija Lomachenko. To prawda, Sabyrkhan otrzymał medal bez walki – miał umówić się z właścicielem ringu Yasenem Radevem, ale Bułgar wycofał się z powodu kontuzji.

Trzecie złoto przypadło Walentynie Khalzowej - w decydującym meczu spotkała się z Rosjanką Galiną Gołowczenko, którą pokonała wynikiem 4:1 (29-28, 28-29, 29-28, 29-28, 30-27) . Dodajmy, że Khalzova została mistrzynią świata w 2016 roku, a także zdobyła srebro Mistrzostw Azji 2017.

Ostatnim reprezentantem „złotych” okazał się Sagyndyk Togambay. Walczył w kategorii wagowej do 86 kg, gdzie w finale przeciwstawił się Ukrainiec Sergey Gorskov, którego pokonał - 5:0 (30-27, 29-28, 30-27, 30-27, 29-28).

Postęp jest wyraźny

Jak widać, Kazachstan zebrał na turnieju dużą liczbę medali. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

W poprzednim losowaniu Kazachstan reprezentowali głównie młodzi ludzie, w tym kilku doświadczonych bokserów (m.in. mistrz Kazachstanu-2020 Samatali Tołtajew). Wtedy wynikiem były tylko dwa brązowe medale. Wygrali je Nurkanat Rayys (do 75 kg) i młodzieżowy mistrz Azji Beibarys Zheksen (do 57 kg).

Teraz kazachscy sportowcy zdobyli aż 17 medali, czyli osiem razy więcej (!) niż w zeszłym roku.

Problemy z transmisją

Mimo udanego występu Kazachów rodacy nie mogli śledzić ich osiągnięć w telewizji. Jedyny kanał sportowy w kraju, Qazsport, nie pokazał turnieju, co wywołało oburzenie wśród kazachskiej federacji bokserskiej (KFS)

„Wszyscy fani kazachskiego boksu spodziewają się superwalk z udziałem naszych mistrzów skórzanej rękawicy! I tu bardzo duże pytanie – wielu naszych fanów „sportu numer jeden w Kazachstanie” pyta, dlaczego nie ma transmisji na jedynym STATE SPORTS TV CHANNEL w kraju?To małe mistrzostwa świata - tutaj prezentowane są najsilniejsze bokserki ze swoich drużyn!Jest wielka recenzja i próba generalna prawdziwych pretendentów do wielkich zawodów - to Mistrzostwa Świata Kobiet w Turcji i Igrzyska Azjatyckie w Chinach. Odbędą się one w kwietniu i wrześniu tego roku”.

W oświadczeniu KFB czytamy, że „w tym trudnym czasie wszyscy Kazachstanu na pewno skorzystaliby z chwili radości, patriotyzmu z występu naszych bokserów”. „W związku z tym społeczność bokserska Kazachstanu wymaga odpowiedzi tylko na jedno pytanie: kiedy kanał telewizyjny Qazsport będzie z nami szczerze?!” - mówi komunikat na stronie KSE.

Ile zarobiłeś

200 000 $ - to była łączna pula nagród tego prestiżowego turnieju. Pieniądze zostały rozdzielone w następujący sposób: mistrzowie otrzymują po 4000 dolarów, finaliści - po 2000 dolarów, brązowi medaliści - po 1000 dolarów.

Oznacza to, że w sumie kazachscy bokserzy zarobili 33 tysiące dolarów.

Strandzha Cup to najstarszy międzynarodowy turniej bokserski w Europie i ma silną markę. Pierwszy turniej Strandzha Memorial odbył się w Sofii w 1950 roku, kiedy wszyscy zwycięzcami byli bokserzy z kraju gospodarza.

W ciągu ostatnich trzech lat (od 2019 r.) w męskiej drużynie Kazachstanu nie było mistrzów tego turnieju. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że reprezentanci drugiego lub trzeciego składu pojechali do Bułgarii. Na przykład z 13 uczestników ostatnich Mistrzostw Świata w Belgradzie, główny trener Kairat Satzhanov zabrał do Sofii tylko trzech z nich.

Srebrni medaliści: Damir Abdikadyr (51), Dulat Bekbauov (67), Dina Zholaman (54), Lyazzat Kungeibaeva (+81).Brązowi medaliści: Sanzhar Tashkenbay (48), Timur Kabdeshov (51), Abzal Serik (63,5), Abzal Kuttybekov (92), Nurlan Saparbay (+92), Rimma Volosenko (60), Dariga Shakimova (66), Nadieżda Ryabets (75). ), Anastasia Bayazitova (81).

Kazachstan na Mistrzostwach Świata w Boksie Małych: pojedynek z Uzbekistanem i 200 tys. dolarów. Jaki jest skład i szanse powodzenia?