Arsenal rozwija się pomimo awantury Aubameyang

LONDYN: Arsenal pokazał, że może się rozwijać bez gwiazdy Pierre-Emericka Aubameyanga, gdy Kanonierzy przenieśli się na czwarte miejsce w Premier League po wygranym 2:0 z West Ham, podczas gdy kryzys koronawirusa w najwyższej klasie pogłębił się w środę.

Gabriel Martinelli i Emile Smith Rowe strzelili bramki w drugiej połowie ognistych derbów Londynu na Emirates Stadium, na których wyrzucony został Vladimir Coufal z West Hamu.

Arsenal jest o jeden punkt wyżej niż West Ham, zajmujący piąte miejsce, po tym, jak drugie z rzędu zwycięstwo złagodziło dramat wokół decyzji Mikela Artety, by pozbawić napastnika Gabonu Aubameyanga z kapitana klubu.

Drużyna Artety po raz pierwszy od dwóch i pół roku znajduje się w pierwszej czwórce na tym etapie sezonu.

To niezwykłe odwrócenie losu po tym, jak Arsenal przegrał trzy pierwsze ligowe mecze po raz pierwszy od 67 lat.

„To był wynik oświadczenia. Wydajność, postawa i zaangażowanie, które pokazali gracze, są dokładnie tym, o co nam chodzi” – powiedział Arteta.

„Mamy grupę liderów i oczekuję, że każdy gracz będzie przestrzegał naszych wartości”.

Wezwania do wyrzucenia Artety były szeroko rozpowszechnione po zawstydzającym starciu 5-0 w Manchesterze City w sierpniu, ale Hiszpan imponująco ustabilizował statek, a nawet dramat Aubameyanga nie był w stanie go wykoleić.

Aubameyang był nieobecny w składzie po tym, jak został usunięty z kapitana z powodu naruszenia dyscyplinarnego we wtorek.

Wrócił późno i opuścił szkolenie w zeszłym tygodniu po podróży do Francji, aby zobaczyć swoją chorą matkę.

Nie było to pierwsze wykroczenie Aubameyanga, który wcześniej został wycofany z derbów północnego Londynu przeciwko Tottenhamowi w marcu po tym, co zostało opisane jako naruszenie protokołu przedmeczowego klubu.

Zapytany, czy istnieje droga powrotna z wygnania do Aubameyang, Arteta powiedział: „Porozmawiamy o tym innego dnia.

„Nie kwalifikował się do tej gry, to wszystko, a ta gra już nie istnieje. Porozmawiamy o tym w najbliższej przyszłości.”

Martinelli przełamał opór West Hamu w 48. minucie, kiedy Brazylijczyk wpadł na rozbijające obronę podanie Alexandre'a Lacazette'a i popisał się świetnym finiszem w daleki róg, zdobywając drugą bramkę w tym sezonie.

West Ham został zredukowany do 10 mężczyzn w 66. minucie po ataku Coufala na kapitanie zastępującym Lacazette, który stracił karę i zdobył drugą żółtą kartkę obrońcy.

Łukasz Fabiański rzucił się w lewo, by uratować rzut karny Lacazette'a, ale Smith Rowe zdobył dominujący występ Arsenalu, gdy zakończył płynny ruch klinicznym uderzeniem z krawędzi pola w 87. minucie.

Podczas gdy Arsenal został dotknięty koronawirusem przed pierwszym meczem sezonu w Brentford, jak dotąd unikali ostatniego pozytywnego testu, który pogrążył ligę w zamieszaniu.

Mecz Watforda z Burnley został przełożony na mniej niż trzy godziny przed rozpoczęciem w środę po tym, jak „trwająca epidemia Covida” opuściła Hornets z niewystarczającą liczbą graczy, aby wypełnić mecz.

Był to trzeci mecz Premier League, który został przełożony z powodu Covid w ciągu czterech dni, ponieważ nowy wariant Omicron powoduje spustoszenie w najwyższej klasie rozgrywkowej Anglii.

Wyjazd Tottenhamu do Brighton w zeszłą niedzielę został odwołany z powodu wybuchu epidemii w klubie w północnym Londynie, a mecz Manchesteru United w Brentford we wtorek został odwołany po pozytywnych testach klubu Old Trafford.

United, Tottenham, Brighton, Leicester, Norwich i Aston Villa zostały już zaatakowane przez wirusa w ciągu ostatniego tygodnia.

Premier League ogłosiła rekordową liczbę 42 pozytywnych testów w dwóch cyklach testowych w zeszłym tygodniu.

Również w środę trener Leicester Brendan Rodgers powiedział, że Premier League odrzuciła apelację obu klubów o przełożenie meczu z Tottenhamem w czwartek.

Leicester nie ma obecnie dziewięciu zawodników z powodu problemów i kontuzji związanych z Covidem.

Szef Brighton, Graham Potter, zajmował się w tym tygodniu kilkoma przypadkami Covida w swoim zespole, a jego problemy narastały, gdy Wilki wygrały 1-0 na Amex Stadium.

Drużyna Pottera nie wygrała w 12 meczach we wszystkich rozgrywkach po tym, jak Romain Saiss strzelił do domu z woleja w doliczonym czasie pierwszej połowy.

Jordan Ayew zakończył swoją suszę w 47 meczach, dając Crystal Palace remis 2:2 z Southampton na Selhurst Park.