Bayern wpada do kwarty Ligi Mistrzów, gdy hat-trick Lewandowskiego tonie Salzburg

MONACHIUM: Robert Lewandowski strzelił rekordowy 11-minutowy hat-trick, dzięki czemu Bayern Monachium awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów po wygranym 7:1 u siebie z Red Bull Salzburg we wtorek. Polski napastnik strzelił trzy gole w 23. minucie — najwcześniej, kiedy ktokolwiek zdobył hat-tricka w meczu Ligi Mistrzów — gdy Bayern otrząsnął się z wczesnych nerwów, by zmiażdżyć Salzburg. „To było zdecydowanie nasze oświadczenie i daje nam nadzieję, że nadejdzie więcej takich sytuacji” – powiedział Amazon Prime kapitan Bayernu Manuel Neuer po tym, jak jego drużyna dotarła do ostatniej ósemki po raz dwudziesty. Austriaccy mistrzowie Salzburg zremisowali Bayern 1:1 w pierwszym meczu, ale ich nadzieje na złość w Monachium legły w gruzach, gdy Lewandowski strzelił wjazd i dwa rzuty karne, aby dać Bayernowi drogę do słynnego zwycięstwa. Z zaledwie dziesięcioma minutami i 27 sekundami dzielącymi pierwszą i trzecią bramkę Lewandowskiego, był to najszybszy z sześciu hat-tricków, jakie Polak zdobył w Lidze Mistrzów. „Wiedzieliśmy, że musimy dzisiaj zaatakować pole karne wcześniej i wprowadzić Lewy'ego do gry, ponieważ jest tak trudny do obrony” – powiedział Thomas Mueller.

Lewandowski z rzutu: Bayern zaczął mocnym atakiem 3-5-2, ale wyglądali na nerwowych w obronie i w pierwszych minutach były szanse na obie strony. Lewandowski w pierwszym ataku zmusił do ostrej obrony Philippa Koehna, a z drugiej strony Nicolas Capaldo obronił genialny blok Kingsleya Comana. Lewandowski z wdzięcznością wykonał rzut karny, dając Bayernowi prowadzenie w 12. minucie po tym, jak został sfaulowany w polu karnym przez Maximiliana Woebera. Początkowo prowadzenie nie wydawało się uspokajać nerwów Bayernu, a Salzburg prawie wyrównał, gdy Nicolas Seiwald oddał zaciekły strzał nad poprzeczką na drugim końcu.

Ale Lewandowski był w drapieżnym nastroju i wkrótce dodał jeszcze dwa, aby zakończyć hat-tricka i umieścić remis poza stroną austriacką. Po uderzeniu drugiej kary w dolny róg, aby podwoić przewagę, dodał trzecią w kontrataku, goniąc luźną piłkę nad linią po spotkaniu jeden na jednego z Koehnem. Bayern mruczał teraz, a Serge Gnabry wywalczył miażdżącą nieuniknioną czwartą lokatę po eleganckim podawaniu w pół godziny. Mueller podkręcił błyskotliwy strzał w dolny róg, aby po przerwie zrobić 5-0, zanim Bayern włączył tempomat.

Goście zdobyli bramkę pocieszenia w klinicznym kontrataku 20 minut przed czasem, 18-letni Duńczyk Maurits Kjaergaard pokonał w górnym rzucie piłkę jak Geoff-Hurst, pokonując Manuela Neuera. Ale to gospodarze mieli ostatnie słowo, gdy Mueller trafił do domu swoją drugą, a Lewandowski ustawił Sane na siódme miejsce Bayernu kilka minut przed czasem.